
Po poročanju svetovnih medijev sta tragedijo na Filipinih, v kateri je v streljanju umrlo osem turistov, preživela tudi dva britanska državljana. Odpuščeni policist je ugrabil avtobus in potnike zadržal kot talce. Pozneje so ga policisti ubili s strelom v glavo.
Preživeli in strokovnjaki so zelo kritični do policije, ki je bila pri reševanju krizne situacije zelo neodločna in počasna. Zahtevajo odgovor na vprašanje, zakaj policiji ni uspelo vstopiti v avtobus, še preden je policist začel ubijati potnike. Uradni Peking je od Manile že zahteval pojasnila, kitajski zunanji minister Yang Jiechi pa je v telefonskem pogovoru filipinskemu kolegu Benignu Aquinu izrazil zaskrbljenost in osuplost.
Aquino, ki se je tako soočil s prvo večjo krizo od prevzema položaja 30. junija, je poudaril, da bodo natančno preiskali okoliščine incidenta. V sredo je razglasil dan žalovanja.
Na kritike, da je policija ravnala neustrezno in nekompetentno, je filipinska policija danes odgovorila, da policisti res niso bili ustrezno izurjeni in opremljeni in da niso pravilno načrtovali napada. Kot je še dodal tiskovni predstavnik policije Agrimero Cruz, med ugrabitvijo tudi niso spoštovali navodil glede medijev. Domnevajo namreč, da je ugrabitelj v avtobusu gledal televizijska poročila o dogajanju, kar je prispevalo k njegovi razburjenosti, imel pa naj bi tudi pogovor z neko lokalno radijsko postajo.
Kot je znano, je odpuščeni policist Rolando Mendoza ugrabil 22 turistov iz Hongkonga, tri prebivalce Filipinov (voznika, vodiča in fotografa). Na avtobus je vstopil oborožen, pri sebi je imel avtomatsko puško M-16. Policija je takoj obkolila območje, kjer je avtobus stal. Po začetnih pogajanjih je Mendoza izpustil devet ljudi, 15 pa jih je še ostalo na avtobusu. 55-letnik je delo policista opravljal 30 let, odpustili pa so ga letos zaradi izsiljevanja.