Podrobnosti kriminalistične preiskave sta na novinarski konferenci predstavila Matjaž Jerkič, pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi (GPU), in Petra Grah Lazar, v. d. direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU).
Grah Lazarjeva je povedala, da so preiskovalci NPU 14. in 15. maja ob pomoči kriminalistov PU Maribor, Kranj, Koper, Ljubljana, Uprave kriminalistične policije ter pripadnikov specialne enote opravili 23 hišnih preiskav v zasebnih prostorih. V zaključni akciji je sodelovalo več kot 100 kriminalistov in preiskovalcev.
Hišne preiskave so potekale na območju Kranja, Ljubljane, Kopra in Maribora, in sicer zaradi suma storitve 75 kaznivih dejanj Neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, nedovoljenimi snovmi v športu in predhodnimi sestavinami za izdelavo prepovedanih drog ter šestih kaznivih dejanj Nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva.
Pripor za šest osumljencev
Kaznivih dejanj je osumljenih 48 oseb, od tega 25 slovenskih državljanov in 23 tujih. Hišne preiskave pa so se opravljale pri 19 slovenskih državljanih.
11 osumljenih oseb je bilo pridržanih. Osem jih je bilo 15. maja privedenih na zaslišanje k dežurnemu preiskovalnemu sodniku okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je zoper šest oseb odredil pripor.
Dva milijona evrov premoženjske koristi
Osumljenci so se v daljšem časovnem obdobju kot člani mednarodne hudodelske združbe ukvarjali s prodajo in ponujanjem različnih vrst prepovedanih drog, njihovim hranjenjem, prenašanjem in posredovanjem pri prodaji. Prav tako so se nekateri od osumljencev ukvarjali s prodajo, nakupi, hrambo in prenašanjem strelnega orožja ter s prenašanjem gotovine. S kaznivimi dejanji so si pridobili protipravno premoženjsko korist v višini vsaj dveh milijonov evrov.
Preiskovalci NPU so ugotovili vlogo posameznikov v hudodelski združbi ter način delovanja združbe in posameznikov in potrdili, da so osumljeni leta 2018 pričeli ustanavljati t. i. slovensko celico Kavaćkega klana, ki trenutno velja za eno najmočnejših hudodelskih združb na območju Balkana s celicami v vseh državah EU in z močnimi povezavami z južnoameriškimi karteli.
Dobra organiziranost in natančno urejena razmerja med člani
Hudodelska združba je bila hierarhično strukturirana, z jasno opredeljenimi in razvidnimi ravnmi odločanja. To je potekalo od hierarhično nadrejenih ravni navzdol, razmerja med člani so bila formalizirana in natančno urejena. Preiskovalci so ugotovili tudi visoko stopnjo povezanosti članov. V fazi ustanavljanja združbe v Sloveniji so nekateri osumljenci novačili člane družbe in ustanavljali gospodarske družbe, prek katerih je potekal transport drog in orožja, prav tako so zagotavljali dobavitelje. Prevozi droge so potekali iz Španije in Nizozemske v Slovenijo ter iz Slovenije v Avstrijo, Italijo, Nemčijo in na Hrvaško. Prevozi strelnega orožja so potekali iz Slovaške v Slovenijo, Srbijo in na Nizozemsko, prevozi gotovine pa so potekali na relaciji Španija–Srbija. Cilj hudodelske združbe je bil prepeljati in prodati čim večje količine prepovedanih drog in orožja ter s tem pridobiti čim večjo protipravno premoženjsko korist.
Slovenska hudodelska združba je aktivno delovala v Sloveniji, z močnimi povezavami v Avstriji, Italiji, Španiji, Nemčiji, Srbiji, na Nizozemskem ter na Hrvaškem. Nekateri vodilni člani se že dalj časa skrivajo, pri tem pa uporabljajo tudi ponarejene osebne dokumente. Medsebojna komunikacija hudodelne združbe je potekala prek platforme Sky, za katero sta značilna predvsem samouničevanje sporočil in popolna anonimnost.
Člani združbe so odgovorni za izvedbo, prevoz in prodajo vsaj 790 kg kokaina, 2249 kg konoplje, 96 kg hašiša, 10 kg heroina, 30 litrov baze amfetamina, več prevozov strelnega orožja ter 5,6 milijona evrov gotovine. V hišnih preiskavah so preiskovalci zasegli večje število elektronskih naprav in listin, katerih analiza še poteka. Preiskovalci hkrati vodijo tudi finančno preiskavo z namenom, da se odvzame premoženje nezakonitega izvora.
NPU je v predkazenskem postopku izvajal tudi prikrite preiskovalne ukrepe in koordiniral zbiranje dokazov v Španiji, Nemčiji, Avstriji, Italiji in na Norveškem, Nizozemskem ter Hrvaškem. Prav tako je bilo vzpostavljeno mednarodno sodelovanje s Srbijo. Mednarodno sodelovanje NPU pa je z izvedenimi primerjalnimi analizami zbranih podatkov nadgrajeval in dopolnjeval Europol s pomočjo najsodobnejših orodij za takojšno analitično podporo.
Od junija 2020 dalje so preiskovalci NPU v sodelovanju s policijami partnerskih držav izvedli naslednje zasege:
- v sodelovanju z norveško policijo je bilo zaseženih 52 kg hašiša in 6 kg kokaina,
- v sodelovanju s hrvaško policijo so bili zaseženi 3 kg kokaina,
- v sodelovanju z nemško policijo je bilo zaseženih 37 kg kokaina, 45 kg konoplje in 25 kg hašiša ter 212.000 evrov gotovine,
- v sodelovanju z italijansko policijo je bilo zaseženih 76 kg konoplje,
- v sodelovanju s špansko policijo je bilo zaseženih 142 kg konoplje, v okviru sodelovanja pa je preiskovalec NPU marca letos sodeloval tudi pri hišnih preiskavah v Španiji,
- v Sloveniji je bilo zaseženih še dodatnih 200.000 evrov gotovine.
Jerkič: Dokaz, da sodimo v krog evropskih policij, ki zmorejo najzahtevnejše preiskave
"Slovenska kriminalistična policija je z uspešno preiskavo dokazala, da sodi v krog evropskih policij in partnerskih služb, ki znajo in zmorejo izpeljati tudi najzahtevnejše mednarodne kriminalistične preiskave, usmerjene zoper mednarodno organizirane kriminalne združbe najvišjega ranga, ki imajo povsod po svetu enak cilj – brezkompromisno pridobivanje finančnih sredstev in njihovo vlaganje v legalne posle, ne glede na ceno, ki je potrebna za dosego njihovih ciljev," pa je povedal Jerkič.
Dodal je, da je odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj, ki jih izvršujejo mednarodne organizirane kriminalne združbe, prednostna naloga slovenske Policije. Tihotapljenje prepovedanih drog, ki hudodelskim združbam prinaša ogromne zaslužke, je najpogostejši predmet kriminalističnih preiskav s področja organizirane kriminalitete. Mednarodna razsežnost tovrstne kriminalitete je pomemben dejavnik tudi pri ugotavljanju protipravne premoženjske koristi, saj kriminalne združbe nezakonito pridobljen dobiček investirajo v zakonite posle v različnih državah. Ne smemo pa zanemariti niti negativnih posledic prepovedanih drog na zdravje ljudi.
Zloglasni Kavaćki klan
Zelo dobro organizirana mednarodna hudodelska združba Kavaćki klan sicer izvira iz Črne gore, deluje pa tudi v Srbiji in širše po Evropi. Vodja tega klana naj bi bil Radoj Zvicer iz Črne gore. Za njim je razpisana mednarodna tiralica – neuradno naj bi bil v Južni Ameriki, potem ko je lani v Ukrajini preživel strelski obračun z nasprotniki klana. Zdaj mu je vojno napovedal še srbski predsednik Aleksandar Vučić. "Pozivam ga, da je bolje, da me ubije, ker ne bo svoboden, dokler bom živ," je dejal.
Februarja je 30 hišnih preiskav v Beogradu razkrilo hišo groze s skritimi prostori, orožjem in brutalnimi zgodbami. Žrtve so mučili, jim odrezali ude, izdrli oči in jih obglavili, nato pa predelali v čevapčiče, ki naj bi si jih Zvicer nato privoščil z gorčico in čebulo. Pred tem so razrezane metali v Donavo in celo raztapljali trupla v kislini.
V spektakularni akciji so v Srbiji vendarle aretirali Zvicerjevo desno roko – Marka Miljkoviča, ki ga srbsko podzemlje pozna kot Mesarja. V lisicah je pristala še ena domnevna alfa združbe, Veljko Belivuk, znan kot Težava.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.