Pomočnik vodje Sektorja kriminalistične policije PU Celje Aleš Slapnik je danes pojasnil okoliščine družinske tragedije, ki se je včeraj zgodila na območju Šmarja pri Jelšah. Kot je pojasnil, je Operativno komunikacijski center PU Celje v ponedeljek ob 17.20 prejel klic o streljanju v neposredni bližini stanovanjske hiše v Šentvidu pri Grobelnem. Najbližje patrulje so bile nemudoma poslane na kraj dogodka in so zaradi nevarnosti postopka zavarovale okolico. Po prvih zbranih obvestilih so izvedeli, da je moški streljal na partnerico in se nato skril v hišo.
Pred vhodom je res ležala ženska in policisti so jo premaknili na varno, kjer so jo v oskrbo prevzeli reševalci ZD Šmarje pri Jelšah. Ravno zaradi nevarnega postopka so tudi njih opremili z zaščitno opremo, je povedal Slapnik.
Nato so policisti vstopili v hišo (vrata so bila odprta) in moškega pozivali, naj se preda ter izroči orožje, vendar odziva ni bilo. Pri pregledu prostorov so ga našli v eni od sob.
Zdravniška ekipa je najprej ugotovila smrt pokojne, nato pa – potem, ko so policisti zavarovali orožje v hiši – pristopila še k reševanju osumljenca. Ker je še vedno kazal znake življenja, so se odločili za helikoptersko pomoč, a je moški v tem času umrl.
Vzrok za tragedijo verjetno družinski spor
Po zbranih obvestilih in ogledu, ki danes še poteka, so policisti ugotovili, da je najverjetneje zaradi dlje časa trajajočih družinskih nesoglasij prišlo do tega, da je 61-letni moški s strelnim orožjem – gre za kratkocevno orožje – ustrelil svojo partnerico, nato pa sodil še sebi.
Moški pištole ni imel prijavljene, prav tako policisti družine niso poznali kot problematične, saj niso dobili prijav, da bi se dogajalo nasilje ali karkoli podobnega. Tudi osumljenca policisti niso nikoli prej obravnavali. Moški in ženska sta sicer živela na istem naslovu, nista pa bila poročena.
Na dodatno novinarsko vprašanje o tem, kdaj je moški storil samomor in ali je bilo to še pred prihodom policistov, je Slapnik odgovoril, da policisti poka niso slišali, ga je pa slišal eden od sosedov. "Bil je malo zakasnjen, tako da mislim, da je to storil pred njihovim prihodom ali pa vsaj preden so se policisti hiši približali."
Izstreljenih je bilo več strelov, a ker obdukcija še ni končana, ne vedo, kolikokrat je bila ženska ustreljena, je še dejal.
Že drugi umor na območju PU Celje v nekaj dneh
Gre za že drugi umor na območju PU Celje v manj kot tednu dni. V nedeljo je 36-letni moški, ki so ga celjski policisti v preteklosti že obravnavali zaradi kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog in kršitev javnega reda in miru, do smrti zabodel mamo in poškodoval očeta, nato pa pobegnil s kraja dogodka.
"Da bi v tako kratkem času prišlo do ponovitve družinske tragedije, ne pomnim," je že sinoči za oddajo 24UR ZVEČER komentiral Slapnik, a je dodal, da so to v Sloveniji redki pojavi in jih med seboj ne moremo povezovati.
Na PU Celje ob tem dodajajo, da je nasilje v družinah na njihovem območju zelo prisotno. Lani so obravnavali 316 kaznivih dejanj nasilja v družini, v letu 2019 311, leta 2018 pa 319. Samo v letošnjem letu so izrekli 49 ukrepov prepovedi približevanja žrtvam družinskega nasilja. V letu 2020 so izrekli 287 ukrepov prepovedi približevanja, v letu 2019 pa 313.
Do vseh vrst nasilja, še posebej družinskega, imajo ničelno toleranco, pravijo. "Večinsko prepričanje o nasilnih dejanjih in njihovih storilcih je, da gre za nerazumno in nepredvidljivo ravnanje alkoholikov, odvisnikov od prepovedanih drog, duševno nestabilnih in obupanih ljudi. Vendar je nasilje pogosto prisotno tudi v navzven zelo urejenih družinah," so zapisali.
Vse žrtve nasilja znova pozivajo, naj vsako obliko takoj prijavijo Policiji. "Le na ta način bomo lahko storili vse, da žrtev zaščitimo in proti storilcu pravočasno ukrepamo. Prav tako pozivamo sorodnike žrtev, sosede, znance, skratka vse, ki posumijo, da se za štirimi zidovi dogaja nasilje, da nas o tem obvestijo," so še dodali celjski policisti.
To je sicer že peti umor v Sloveniji v dveh mesecih in pol. Lani jih je bilo kar 16, od tega trije trojni.