Policisti so zaključili z dolgotrajno preiskavo kriminalne združbe, katere člani so se ukvarjali s kaznivimi dejanji trgovanja z ljudmi, prostitucijo ter nezakonitim prehajanjem državne meje ter prodajo prepovedanih drog. Preiskavo in delo Policije v zvezi z izpostavljeno problematiko so predstavili Stojan Belšak iz Sektorja kriminalistične policije na PU Ljubljana, Damjan Apollonio iz Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi in Peter Skerbiš iz Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi.
Kriminalisti so preiskavo začeli konec leta 2021, ko so prijeli prijavo dveh oškodovank, ki so ju izkoriščali za namene prostitucije. Ugotovili so, da gre za širšo kriminalno združbo. Preiskavo so nadaljevali s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov.

V Slovenijo zvabili 43 žrtev, ki so jih novačili za prostitucijo
Ugotovili so, da je vodja kriminalne združbe 65-letni moški, ki je pod pretvezo vabil žrtve, da so se morale prostituirati na različnih lokacijah na območju Ljubljane. Ugotovili so, da je bila ena njegovih glavnih pomočnic 44-letna državljanka Slovenije, ki trenutno prestaja zaporno kazen. Kaznivo dejanje je izvrševala iz zapora ter na prostih izhodih. Pri tem kaznivem dejanju je sodelovalo še vsaj sedem oseb. V preiskavi, v kateri so sodelovale različne policijske uprave, so ugotovili, da so člani kriminalne združbe v Slovenijo skupno zvabili 43 žrtev, ki so jih novačili za prostitucijo. Žrtve so bile iz Dominikanske republike, nekatere iz Slovenije, večina žrtev pa je bila iz BiH in Srbije. V prostitucijo so jih zvabili pod pretvezo bogatega plačila za izvajanje masaž. Skupno so odkrili šest žrtev, ki so jim ponudili pomoč. Državljanki Slovenije sta ostali v Sloveniji, tujke pa so se vrnile v svoje matične države.
Tihotapili migrante: sodelovali večinoma taksisti
Med preiskavo so ugotovili, da se je eden izmed osumljencev ukvarjal tudi s tihotapljenjem migrantov. Združbo je vodil 44-letni moški iz Ljubljane, v združbi pa so sodelovali večinoma taksisti. Skupno so zbrali dokaze, da je kriminalna združba pretihotapila najmanj 378 migrantov. Kriminalna združba je delovala na način, da so iz tujine dobivali podatke o tujcih, ki so že nelegalno vstopili na ozemlje Slovenije in se večinoma gibali po Ljubljani oziroma okolici azilnih domov. Po prejemu podatkov o tujcih, ki so želeli nadaljevati pot proti Italiji, in po prejemu plačila prek različnih sistemov plačilnega prometa, kot so Western Union Money Transfer, Money Gram in Revolut, so člani kriminalne združbe tujce odpeljali proti Italiji. Nekatere tujce so peljali tudi večkrat, saj so bili večkrat ustavljeni in kontrolirani s strani različnih policijskih patrulj in so bili tako tujci vrnjeni v Azilni dom.
Trije osumljenci preprodajali tudi prepovedano drogo
Z nadaljnjim zbiranjem dokazov so bili pridobljeni tudi podatki, da sta se dva izmed osumljencev (44-letni državljan BiH in 44-letni državljan Slovenije), ki sta že sodelovala pri izvršitvi kaznivih dejanj trgovine z ljudmi in zlorabe prostitucije, ukvarjala tudi s ponujanjem in preprodajo prepovedanih drog, z njima pa je sodeloval še tretji osumljenec (47-letni državljan Slovenije), ki je že bil obravnavan za kazniva dejanja s področja prepovedanih drog. Z uporabo prikritih preiskovalnih ukrepov so bili zbrani dokazi, da so storili pet kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami. Ukvarjali so se s preprodajo več različnih vrst prepovedanih drog (konoplja – rastlina, kokain, heroin in druge).
Pri hišnih preiskavah v okviru zaključne akcije policisti zasegli številne dokaze, kot so gotovina, mamila, orožje in naboji
Po zaključku zbiranja dokazov za navedena kazniva dejanja je bilo na območju Ljubljane in Kranja izvedenih več hišnih preiskav v zasebnih prostorih, in sicer pri 27 osumljencih, od katerih jih je 25 z območja Ljubljane, dva pa iz Kranja. Pri tem so zasegli dokaze, s katerimi bodo potrjeni sumi o izvrševanju teh kaznivih dejanjih (razne elektronske naprave, seznami, pripomočki za nudenje spolnih uslug, okoli 30.000 evrov gotovine, nekaj zlatih ploščic in potrdila o naložbenem zlatu, dva prirejena prostora za gojenje konoplje, v katerih je bilo 24 sadik, 745 g posušene konoplje, 5 g kokaina, 136 tablet MDMA (extasy), 5 ml konopljine smole, 10 g zaenkrat še neznane snovi in še 93 različnih tablet, katerih izvor še ugotavljamo). Pri različnih osumljencih so kriminalisti zasegli tudi več kosov prepovedanega orožja, in sicer eno avtomatsko pištolo z dušilcem, dva revolverja, štiri polavtomatske pištole, polnokovinsko skrito pištolo, več kot 200 nabojev za pištole in ročno bombo M-75. Kot sredstvo izvršitve kaznivega dejanja je bil zasežen tudi osebni avtomobil.
Po opravljenih forenzičnih preiskavah zasežene droge in orožja bodo zoper osumljene podane dodatne kazenske ovadbe zaradi suma storitve kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami ter nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivom. Trenutno ocenjena protipravno pridobljena premoženjska korist pri izvedbi naštetih kaznivih dejanj znaša okoli 200.000 evrov, kriminalisti pa izvajajo tudi finančno preiskavo in pregledujejo še druge denarne transakcije in podatke, s katerimi bodo poskušali zavarovati nezakonito pridobljena sredstva in ugotoviti dejansko višino protipravne premoženjske koristi.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.