
Potem ko smo včeraj poročali o obsežni akciji, v kateri so preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada zaradi domnevno nezakonitih poslov nekdanje uprave Telekoma Slovenije opravili 23 hišnih preiskav ter v prostorih policije pridržali in zaslišali sedem od devetih osumljencev, so ti danes že na prostosti. Kot je za 24ur.com dejala Vesna Drole, vodja Sektorja za odnose z javnostmi GPU, so vse hišne preiskave končane. "Zdaj sledi pregled listinske dokumentacije oziroma zaseženih gradiv. Ko bodo kriminalisti končali to delo, glede na to, da so že zdaj na stopnji utemeljenega razloga za sum za omenjena kazniva dejanja, sledijo ovadbe,“ je še pojasnila. Zoper vseh devet osumljencev bodo podali kazenske ovadbe zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic. Za obe kaznivi dejanji je predpisana kazen zapora do osem let.

Na prostost so po opravljenih hišnih preiskavah po naših podatkih med drugim odkorakali nekdanji direktor Telekoma Bojan Dremelj, nekdanja člana uprave Dušan Mitič in Filip Ogris Martič ter nekdanji predsednik uprave Factor banke Boris Pesjak in njegov takratni pomočnik, zdaj vodja Factor banke, Ciril Dragonja, ki je sodeloval v Telekomovih poslih na Kosovu. Prostost naj bi policija včeraj odvzela še Aleksandru Sašu Štrausu in Zvonetu Jagodicu zaradi sporne prodaje družbe najdi.si Telekomu.

Preiskovalce zanimajo predvsem trije posli
Kot so poročali v oddaji 24UR, naj bi kriminalisti zbirali podatke predvsem o treh Telekomovih poslih: preprodaji 15-odstotnega deleža kosovskega operaterja Ipko, nakupu spletnega iskalnika Najdi.si in nakupu makedonskega internetnega ponudnika On.net. Da so ti posli sporni, sta že lani opozorili tako revizijska hiša Deloitte kot protikorupcijska komisija, Telekom pa je proti svojim nekdanjim šefom vložil odškodninske tožbe, težke kar 58 milijonov evrov.
Največje oškodovanje so kriminalisti odkrili pri preprodaji manjšinskega deleža kosovskega telekomunikacijskega operaterja Ipko. Telekom je leta 2007 Factor banki prodal 15 odstotkov delnic za 5,3 milijona evrov, že čez dve leti pa je isti paket odkupil za kar 17,8 milijona. Ker pa je Factor banka v tem času financirala Kosovca Ekrema Lluko, kriminalisti sumijo, da je bil v ozadju drug dogovor. Prav Lluka je bil skupaj s Factor banko leta 2006 Telekomov največji konkurent za pridobitev licence za drugega mobilnega operaterja na Kosovu. In ker je od tekme nenadoma odstopil, je policija prepričana, da je bila ta 12,5-milijonska razlika med nakupno in prodajno ceno v resnici nagrada za umik.

V primeru nakupa podjetja Najdi.si, za katero je Telekom v dveh fazah plačal skoraj 11 milijonov evrov, se pristojnim zdi najbolj sporno hitro naraščanje obveznosti Najdi.si do nekdanjih lastnikov, družbe Noviforum. Leta 2007, ko je Telekom kupil 75 odstotkov Najdi.si, so dolgovi Najdi.si znašali 1,4 milijona, dve leti pozneje, ko je bil posel končan, pa že 3,2 milijona. V zgolj dveh letih so tako obveznosti do družbe Noviforum, za katere je bil porok Telekom, zrasle za 1,8 milijona evrov.
V tretjem primeru gre za nakup makedonskega internetnega ponudnika On.net. Leta 2006 je Telekom za 76 odstotkov On.neta plačal 4,7 milijona evrov, še milijon pa je dal za dokapitalizacijo. Leta 2010 so odkupili še zadnji kos od manjšinskega delničarja Predraga Čemerikića in zanj odšteli kar 5 milijonov, čeprav je bilo pred tem menda že dogovorjeno, da več kot 2,5 milijona ne bodo dali.
Ne glede na očitke Dremelj vztraja, da Telekomu Slovenije ni povzročil nobene škode. Drugačnega mnenja so preiskovalci, ki menijo, da je njegova uprava družbo oškodovala za 25 milijonov evrov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.