Policijska uprava Ljubljana je na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani podala kazensko ovadbo zoper eno osebo, in sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti. Kazenska ovadba se nanaša na balonarsko nesrečo, ki se je zgodila 23. avgusta 2012. Po naših neuradnih informacijah je policija ovadila pilota balona.
V najhujši balonarski nesreči pri nas, ki se je zgodila 23. avgusta lani nekaj pred 8. uro, so na kraju nesreče umrli štirje ljudje, dva potnika sta umrla v bolnišnici. Na balonu je bilo 32 potnikov. Nesreča naj bi se zgodila zaradi striženja vetra pri tleh, zaradi česar so nastale težave pri upravljanju balona.
Policija zaslišala potnike, priče, pilote drugih balonov, strokovnjake ...
''V obsežni in zahtevni kriminalistični preiskavi je policija sodelovala z več strokovnjaki z različnih področij, izdelanih je bilo več analiz elektronskih naprav (GPS ...) in drugih naprav (ostankov balona ...),'' so zapisali na Policijski upravi Ljubljana. Dodali so, da so pridobili tudi podatke proizvajalca balona, opravili so več razgovorov s potniki, pričami in piloti drugih balonov.
Policija je v okviru preiskave zasegla več dokumentacije in tehničnih naprav, ki se neposredno ali posredno nanašajo na obravnavano nesrečo in zrakoplov, so še zapisali na PU Ljubljana.
Pri preiskovanju je policija sodelovala tudi s Službo za preiskovanje letalskih nesreč pri ministrstvu za infrastrukturo in prostor, agencijo za okolje in drugimi.

Preiskava ministrstva za infrastrukturo in prostor še vedno ni končana. Vodja službe za preiskovanje letalskih nesreč na ministrstvu Roman Rovanšek je povedal, da bi lahko ta preiskava tudi okviru predpisov trajala še dva meseca. Vendar je to odvisno tudi od ugotovitev preiskovalcev, je dodal.
Agencija še ni izdala nobenega dovoljenja za komercialne polete z baloni
Medtem pa Agencija za civilno letalstvo RS v zvezi z nesrečo ni izrekla še nobene sankcije Balonarskemu centru Slovenija, ki je bil organizator nesrečnega poleta. Kot so pojasnili, čakajo še na končno poročilo sektorja za preiskovanje nesreč in letalskih incidentov, pa tudi na uradno poročilo policije.
Kot je znano, je agencija po nesreči, ko se je izkazalo, da za komercialne polete prav nihče od izvajalcev nima ustreznega operativnega dovoljenja, balonarje, zmajarje in padalce prizemljila, nato pa je v nadaljnjih postopkih septembra lani objavila operativno-tehnično zahtevo, na podlagi katere je bilo mogoče začeti z izdajanjem dovoljenj za komercialne lete balonarjem.
Agencija je doslej prejela 14 vlog za pridobitev spričevala oz. dovoljenja za opravljanje komercialnih prevozov potnikov z baloni, vendar pa doslej zaradi različnih razlogov ni izdala še nobenega spričevala.
Balonarji: Ovadba je le vrh ledene gore
Da se borijo z administrativnimi mlini, pravijo tudi nekateri balonarji, ki menijo, da to ne predstavlja nobene dodatne varnosti, ampak le stroške zanje. Glede ovadbe, povezane z nesrečo, pa se v balonarskih krogih pojavlja mnenje, da je to le vrh ledene gore in da bi bilo treba iskati tudi objektivno odgovorne za nesrečo.