Kot so pojasnili na Policijski upravi Kranj, prijav tovrstnih dogodkov ni veliko. Letos je bila to prva, so dejali in dodali, da so sicer ljubljanski policisti lani obravnavali podoben primer na Trgu republike, ko so storilci na neprijavljenem shodu v policijski helikopter usmerili laserski žarek. "Pilot je takrat utrpel poškodbo očesa, ki pa k sreči ni pustila trajnih posledic," so dejali.

Tokrat je storilec laser usmeril v vojaški helikopter, ki je v jeseniško bolnišnico prepeljal poškodovanca. Zaradi hitre reakcije pilotov varnost posadke sicer ni bila ogrožena, je pa laser povzročil njeno trenutno zaslepljenost. "To bi lahko privedlo do poškodb oči oz. vida posadke, v skrajnem primeru pa tudi do nenadzorovanega upravljanja zrakoplova in celo strmoglavljenja," so opozorili na PU Kranj ter dodali, da gre za zelo resno situacijo in veliko nevarnost.
Dejanje pomeni hudo nevarnost za letalski promet in veliko nevarnost za poškodbe oči oziroma vida posadke. Laserski žarek namreč vsakič povzroči najmanj trenutno zaslepljenost vse posadke zaradi odboja žarkov po pilotski kabini, v najslabšem primeru pa lahko privede tudi do nenadzorovanih situacij v zraku, strmoglavljenja ali trajnih poškodb vida, opozarjajo policisti.
"Okoliščine kažejo, da v dogodku ni šlo za naključje, temveč za namerno dejanje, ki izključno zaradi ustreznega ravnanja posadke po do zdaj preverjenih podatkih ni imelo posledic," so nam povedali. Osvetlitev z laserjem je trajala dlje časa, helikopter pa je po dogodku varno pristal na Brniku.
Na PU Kranj so dejali, da bi, če bi v dogodku nastale posledice, preverjali znake kaznivega dejanja. Tako pa zdaj postopek poteka v smeri ugotavljanja elementov prekrška zaradi ogrožanja varnosti letalskega prometa. Še naprej zbirajo tudi obvestila o dogodku.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.