Direktor Policijske uprave (PU) Ljubljana Stanislav Vrečar je na novinarski konferenci podrobneje predstavil preiskavo izgredov, ki so se v Ljubljani odvili 5. novembra.
Policisti so po njegovih besedah opravili varovanje neprijavljenega protestnega shoda, ki pa se je sprevrgel v nasilne izgrede. Pri tem je bilo poškodovanih 15 policistov, od tega jih je bilo pet kasneje tudi bolniško odsotnih. "Poškodovana sta bila tudi dva občana - eden lažje, drugi huje," je navedel Vrečar.
Policisti in kriminalisti so vse od takrat vodili preiskavo - preiskali so preko 30 kaznivih dejanj, opravili več ogledov, zavarovali preko 70 različnih sledi, opravili več kot 100 razgovorov z osebami, ki bi jim lahko dale koristne podatke. Govorili so tudi z več kot 150 osebami za pridobitev fotografij in videoposnetkov.
V nadaljnjih postopkih so preučili za več kot 280 GB posnetkov in fotografij, v kriminalistični preiskavi pa sodeluje okoli 70 kriminalistov in policistov. Izdali so 81 prekrškovnih postopkov po Zakonu o nalezljivih boleznih, 37 v zvezi s kršitvami Zakona o varstvu javnega reda in miru, osem v zvezi z osebnimi izkaznicami, dve zaradi kršenja Zakona o javnih zbiranjih, tri pa zaradi uporabe pirotehnike na javnem shodu, je naštel Vrečar.
Na Okrožno državno tožilstvo (ODT) v Ljubljani so podali kazenske ovadbe za skupno deset oseb - za štiri osebe zaradi storitve kaznivih dejanj preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi, zoper štiri osebe zaradi napada na uradno osebo, ko opravlja naloge varnosti in zoper dve osebi zaradi kaznivih dejanj sodelovanja v skupini, ki prepreči uradni osebi uradno dejanje.
4. decembra so pri enem od teh osumljencev v zvezi s kaznivimi dejanjem hujskanja h upiranju opravili tudi hišno preiskavo ter zasegli več materialnih dokazov. Prav tako je policijski sindikat javnosti posredoval fotografijo najbolj nasilnega osumljenca; PU Ljubljana pa je posredovala fotografijo osebe, ki bi policiji lahko posredovala dodatne informacije.
Policisti in kriminalisti pa so včeraj nato pri 26-letnemu osumljencu na območju Maribora opravili hišno preiskavo in zasegli več predmetov - dokazni material, da je sodeloval v nasilnih izgredih, drogo in pripomočke za njeno uživanje. Moški je stari znanec policije, osumljen je dveh napadov na uradni osebi - enega policista je brcnil v hrbet, v drugega pa vrgel steklenico. Prav tako je utemeljeno osumljen napada na dva novinarja in fotoreporterja, ki ga je tudi huje telesno poškodoval.
26-letnika so danes popoldne privedli pred preiskovalnega sodnika, ki mu je odredil pripor.
Osumljeni naj bi na včerajšnjem zaslišanju na policiji celo priznal napad na policiste in fotoreporterja. "A svojega zagovora ni dokončal, ker se želi prej posvetovati z odvetnikom, ki v hišni preiskavi ni bil prisoten". Osumljenega naj bi poznali tudi v vrstah navijaške skupine Viole. Neuradno naj bi za incident poskrbel ravno z namenom, "da bi na hierarhični lestvici Viol priplezal čim višje", so zapisali pri spletnem Večeru.
Kriminalistične preiskave z vsemi temi preiskovalnimi dejanji še niso zaključene, saj se še naprej ugotavlja vpletenost nekaterih oseb v navedena kazniva dejanja, ki so jih storili kot organizatorji ali neposredni izvrševalci nasilnih kaznivih dejanj. Preiskava poteka pod usmerjanjem in intenzivnim sodelovanjem z ODT Ljubljana. Pri vseh navedenih kaznivih ravnanjih pa je pomembno, da so se osumljeni četrtkovega protesta udeležili z namenom izvajanja nasilnih izgredov in nemirnega izražanja svojih stališč. "Poudariti želimo tudi, da bo policija v tovrstnih primerih vedno storila vse potrebno in da bo uporabila vse svoje resurse, da odkrije storilce tako nasilnih kaznivih ravnanj," je na novinarski konferenci še dejal Vrečar.
Spomnimo. Protesta 5. novembra v Ljubljani, ki je prerasel v nasilništvo, se je po oceni policije udeležilo okoli 500 ljudi. Poškodovanih je bilo več ljudi, pa tudi policijska in reševalna vozila ter mestna infrastruktura. Policija je uporabila tudi vodni top.
KOMENTARJI (502)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.