Poročali smo že o pasjih bojih, ki naj bi se odvijali tudi v Sloveniji. Po pripovedovanju članov Facebook skupine Ustavimo pasje boje, naj bi se ti odvijali po različnih lokacijah po Sloveniji, pristojne inštitucije pa da gledajo stran, ker so vanje vpleteni vplivni ljudje, inšpektorji pa podkupljeni.
A tako na policiji kot Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) odločno zavračajo tovrstna namigovanja in pravijo, da vsako prijavo vzamejo resno. Problem pa je, dodajajo, da imajo premalo konkretnih dokazov, ki bi jih pripeljali do organizatorjev ali sodelujočih v pasjih bojih.
Ljudje se ne želijo izpostavljati
"Preko e-prijave je bilo poslanih več prijav s fotografijami ali povezavami do video posnetkov ali spletnih komentarjev in nekakšen opis dogodkov. A policija samo na podlagi tovrstnega posredovanega gradiva ne more podati kazenske ovadbe, vsekakor pa je to lahko podlaga, da policija prične z zbiranjem obvestil in morebitnih dokazov. A policija se pri nadaljnjem obravnavanju opisanih primerov sooča predvsem s težavami pri zbiranju obvestil prijaviteljev, saj se le ti, ki naj bi domnevno imeli podatke o pasjih bojih, ne želijo izpostaviti oziroma ne želijo kontakta s policijo," pojasnjujejo na Generalni policijski upravi.
Zato policisti pozivajo vse, ki razpolagajo s kakršnimi koli konkretnimi podatki ali morebitnimi dokazi o odvijanju pasjih bojev v Sloveniji, da se zglasijo na policiji in tako pripomorejo k temu, da bo policija lahko zoper odgovorne ukrepala na podlagi zakonskih določil in stroke.
Tri prijave, ki so se izkazale za neutemeljene
V prvih sedmih mesecih letošnjega leta so sicer policisti po telefonu prejeli tri prijave o domnevnih pasjih boji, a vse tri so se izkazale za neutemeljene. V prvem primeru naj bi se pasje borbe odvijale v Ljubljani, a so policisti ugotovili, da je šlo v resnici za trening psov kinološkega društva. V drugem primeru so prijavitelji na območju Žalca videli okrvavljenega psa. Tudi tokrat je policija prijavo preverila in ugotovila, da sta se naključno pogrizla dva psa. V tretjem primeru pa so policisti dobili prijavo o pasjem kadavru s poškodovanim gobcem, vendar tega kadavra policija nikoli ni našla, zato tudi ni mogla nadaljevati s preiskavo.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.