Da so dijaki in študenti iznajdljivi, ni nič novega. Tokrat pa govorimo o iznajdljivosti, ki je kaznivo dejanje in zaradi katerega lahko dijaki in študentje pristanejo tudi v zaporu. Portal Siol tokrat razkriva kaznivo prakso, ki se je poslužujejo študentje in dijaki, ki so zaradi neizpolnjenih obveznosti ostali brez študentskega statusa. Da bi lahko še naprej delali prek študentskega servisa in prejemali določene ugodnosti, ki so jim na voljo, če imajo status, so ponaredili potrdilo o vpisu oziroma kupili ponarejeno potrdilo.

Na PU Ljubljana so nam potrdili, da policisti v povezavi s kaznivim dejanjem ponarejanja listin, torej potrdil o vpisu na različne srednje šole in fakultete z območja celotne Slovenije, zbirajo obvestila pri vseh študentskih servisih na območju Slovenije. Letos so tako podali kazenske ovadbe zoper približno 600 fizičnih oseb, ki so uporabili ponarejene listine ter nekaj fizičnih oseb, za katere so ugotovili, da so ponarejali sporna potrdila o vpisu za šolsko leto 2013/2014 in 2014/2015. Kriminalistična preiskava se bo v letu 2018 nadaljevala, zato policija več informacij v okviru interesa preiskave ne more posredovati.
Večina ponarejena potrdila o vpisu uporablja za delo prek študenta. Na študentskih servisih težko preverjajo pristnost potrdil, ker nimajo vpogleda v vpisne evidence. To jim je sicer že pred časom obljubilo šolsko ministrstvo. Dokler pristojno ministrstvo ne bo uredilo tega, bodo zlorabe potrdil precej preproste, opozarjajo na študentskih servisih.
100 do 200 evrov za ponarejeno potrdilo?
Siol še poroča, da ni točno znano, kakšni so bili zaslužki ponarejevalcev. Neuradno naj bi za potrdila zaračunali med sto in dvesto evri. Za 600 letos ovadenih bi ponarejevalci zaslužili med 60.000 in 120.000 evri.
Ena od učinkovitih rešitev proti zlorabam potrdil bi bila elektronska evidenca vpisanih dijakov in študentov. Ta bi že morala biti aktivna, a je še vedno nimamo, na šolskem ministrstvu pa pojasnjujejo, da je bila zakonska podlaga sprejeta že predlani in lani, dostop do evidenc pa po novem servisom obljubljajo v tekočem študijskem letu.
Rok Steiner iz študentskega servisa Študentski d.o.o., je na naša vprašanja glede evidenc odgovoril: "Moramo pa poudariti našo zaskrbljenost, da naši regulatorji trga (najmanj dve pristojni ministrstvi) že najmanj 15 let ne uredijo vpogleda t.i. servisov v t.i. evidenco vpisa. Ideja o centralni evidenci in o črpanju podatkov o statusu za potrebe študentskega dela pa je tako in tako nastala kot iniciativa servisov. Kot ideja o racionalnejšem poslovanju." Z navdušenjem pričakujejo dostop do evidenc, a hkrati opozarjajo, da se s tem odprejo vsa nova tveganja, ki bi jih bodoč elektronski sistem prinesel. "... varnost, vdori, zlorabe, upočasnitev in prilagoditev poslovnih procesov. Vsa tveganja, ki jih sodobno poslovanje prinese. Iz dosedanjih izkušenj kar velik zalogaj za našo državo," je še dejal Steiner.
Ministrstvo: dostop do evidenc še v letošnjem šolskem letu
"Z novelo zakona o visokem šolstvu, ki je stopila v veljavo 15. decembra 2016, je bila vzpostavljena pravna podlaga, ki študentskim servisom omogoča vpogled v evidenco o študentih. Zakonska podlaga za dijake, udeležence izobraževanja odraslih in študente višjih šo, je bila vzpostavljena z novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja," pojasnjujejo na šolskem ministrstvu in dodajajo: "Študijsko leta 2017/18 je prehodno leto, ko študentski servisi še izvajajo kontrolo na podlagi potrdil o vpisu, obenem pa bodo tekom leta vsi dobili dostop do podatkov o statusu študenta preko eVŠ. Fizičnih potrdil o statusa študenta študentski servisi v prihodnje tako ne bodo več potrebovali, saj bo izmenjava podatkov potekala le še elektronsko."
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.