Kriminalisti Sektorja kriminalistične policije (SKP) Policijske uprave (PU) Maribor so v ponedeljek podali kazensko ovadbo na Okrožno državno tožilstvo v Mariboru zoper moškega, ki je utemeljeno osumljen storitve kaznivega dejanja poskusa umora, s tem, ko je 16. junija v nočnem času pred stanovanjsko hišo v okolici Maribora hudo telesno poškodoval mariborsko okrožno sodnico Danielo Ružič. Neuradno gre za njenega partnerja.
"Poskusa umora sodnice je osumljen moški, ki naj bi 16. junija okoli 00.30 pred vhodom v stanovanjsko hišo v temi pričakal žrtev in ji poskušal na zahrbten način vzeti življenje, tako da jo je večkrat udaril s trdim predmetom," je pojasnil Andrej Kolbl, vodja SKP PU Maribor.
Dosedanje ugotovitve po njegovih besedah kažejo, da motiv za napad izhaja iz sodničinega zasebnega življenja. V ozadju napada naj bi bila ločitev. "S tem, ko je oškodovanka nesporno nakazala, da se bo dokončno odselila in zahtevala določena finančna sredstva iz skupnega razmerja, je bil izkazan motiv za izvršitev tega dejanja s strani osumljenca," je razložil Kolbl in dodal, da policija pri osumljenca v preteklosti še ni obravnavala. "Pri takih primerih, ko razlogi za dejanje izhajajo iz domačega okolja, je ključno sodelovanje vseh vpletenih oseb in odkritje vseh okoliščin, ki so lahko kakor koli povezane z motivom in načinom izvršitve kaznivega dejanja," je pojasnil Kolbl.
Ružičeva medtem ostaja na zdravljenju v bolnišnici, policisti je ne varujejo več, so pa za osumljenca v ponedeljek - ko so prekinili varovanje - predlagali ukrep prepovedi približevanja. Na Policijski upravi Maribor so potrdili naše neuradne informacije, da je sodišče predlagani ukrep zavrnilo. Na policiji odločitve sodišča niso želeli komentirati.
"Za zdaj ni razlogov, da bi zoper osumljenega predlagali pripor," pa je povedal Kolbl in dodal, da so z žrtvijo, ki jo je osumljeni v bolnišnici sprva tudi obiskoval, opravili več razgovorov. Na vprašanje, kako se je osumljeni v času pridržanja zagovarjal in ali je podal, kakšne izjave, pa prvi mož mariborskih kriminalistov ni mogel odgovoriti, saj je to "stvar predkazenskega postopka".
Okoliščine in podrobnosti napada mariborski kriminalisti še ugotavljajo, po potrebi bodo ovadbo kasneje še dopolnili, so pa v sklopu obširne preiskave izvedli številne operativne ukrepe. Nacionalni forenzični laboratorij je zavaroval več sledi, pridobili so tudi izpis prometa mobilnega telefona. "Preiskava je bila zelo zahtevna in zastavljena široko, saj je bilo treba preiskati več različnih možnosti," je še dejal Kolbl.
Kaj je še znanega?
V petek, pet dni po napadu, je na domačem naslovu sodnice Ružičeve od popoldanskih ur potekala tudi obširna hišna preiskava, ki se je zavlekla pozno v noč in v kateri je sodelovalo več kriminalistov in strokovnjakov iz nacionalnega forenzičnega laboratorija. Na vprašanje, zakaj šele pet dni po napadu, pa Kolbl odgovarja, da je bila preiskava opravljena po pridobitvi odredbe, v fazi presikovanja pa so morali kriminalisti zbrati dovolj dokazov, oziroma pridobiti utemeljene razloge za sum, da so lahko pridobili odredbo.
Celotno območje so zavarovali s policijskim trakom. Preiskovali so notranjost hiše, okolico in osebni vozili, parkirani pred hišo, v kateri sicer živita sodnica in njen partner. Kriminalisti so opravili tudi več pogovorov s sosedi, sorodniki in njenimi sodelavci.
"Na podlagi odredbe Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu je bila opravljena preiskava stanovanjske hiše in dveh vozil na naslovu osumljenca," so nato povedali policisti. V preiskavi so iskali predmete in sledi, ki bi lahko bile povezane s kaznivimi dejanji. Eno osebno vozilo so pri tem zasegli, predmeta, s katerim je storilec žrtev napadel, pa kljub intenzivnemu iskanju še niso našli.
Policija je ob tem pridržala eno osebo, osumljeno napada, ki pa so jo po preteku 48 ur izpustili na prostost. Niso sicer želeli potrditi, da gre za partnerja sodnice, saj indentitete oseb v fazi predkazenskega postopka ne smejo razkrivati, a je bil po naših zanesljivih informacijah pridržan prav partner Ružičeve. O motivu je še preuranjeno govoriti, ne izključujemo ničesar, so ob tem še dejali na policiji.
Policija je že kmalu potrdila, da ne izključujejo možnosti, da bi bil napad lahko povezan z zasebnim življenjem sodnice, a so dodali, da že od samega začetka vodijo preiskavo napada tako v smeri sodničinega zasebnega življenja kot njenega dela.
Danielo Ružič, sodnico mariborskega okrožnega sodišča (deluje na gospodarskem oddelku), so v noči s sobote na nedeljo, 16. junija, pričakali pred njenim domom v Pekrah in jo s predmetom, neuradno naj bi šlo za kij, napadli in brutalno pretepli.
OKC je bil o dogodku obveščen ob 1.15. Hudo poškodovano so prepeljali v Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor, kjer naj bi jo zaradi resnosti poškodb ob prihodu oživljali. Po neuradnih podatkih je utrpela hude poškodbe glave – imela naj bi večkrat počeno lobanjo, zlomljenih več obraznih kosti in polomljeni obe roki. Ružičeva naj bi bila zunaj smrtne nevarnosti, njeno zdravstveno stanje naj bi bilo resno, a stabilno, so pretekli konec tedna sporočili mariborski policisti.
Policisti so o napadu takrat obvestili dežurnega preiskovalnega sodnika ter državno tožilko, ki sta prišla na kraj dogodka. Sprva sicer niso želeli razkriti, ali je bil napadalec eden ali več, so pa ves čas pozivali vse, ki bi imeli kakšne informacije ali kar koli vedeli o tem napadu, da pokličejo na telefonsko številko 113 ali anonimni telefon policije 080 1200.
Nasilni napad je enotno obsodil vrh slovenske politike, ključni akterji v pravosodju in varuh človekovih pravic. Mnogi so napad označili oziroma razumeli kot napad na pravno državo in celoten pravosodni sistem.
Ružičeva je sodila v odmevnih primerih, med drugim v tožbi DUTB zoper nekdanje vodilne v Probanki, gospodarskem sporu med Iskro in Mestno občino Maribor glede prekinitve projekta radarji za odškodnino 12,8 milijona evrov ter v odškodninskih tožbah podjetja KND in Občine Duplek proti avstrijskemu Verbundu zaradi škode v poplavah Drave leta 2012.
KOMENTARJI (644)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.