Sinoči okoli 23. ure je Policijsko upravo Celje voznik osebnega vozila, ki je po avtocesti vozil proti Ljubljani, obvestil, da je za izvozom Vransko trčil v medvedko. Ta je na kraju poginila. Voznik v prometni nesreči ni bil poškodovan.
Predstavnik območne enote Zavoda za gozdove v Celju Peter Terglav je za 24ur.com potrdil, da gre za medvedko, ki so jo iskali, potem ko so na avtocesti med predorom Ločica in cestninsko postajo Vransko našli tri povožene medvedje mladičke.
''Z intervencijsko skupino Zavoda za gozdove so preiskali območje okoli avtoceste in ugotovili, da je bila medvedka okoli 20 do 30 metrov od avtocestne mreže, zato so jo pregnali proti jugu. A očitno ni šla daleč,'' je dejal Terglav in dodal, da so iz izkušenj pričakovali, da se bo vrnila na avtocesto, saj je iskala mladiče.
Terglav je še dodal, da so bili vsi trije mladiči zagotovo njeni in da po njihovem vedenju na območju ni drugih medvedov. Na občini Vransko so namreč včeraj opozarjali na previdnost pri sprehajanju v naravi, saj niso vedeli, kakšna je bila usoda medvedje mame.
Na Darsu so nam pojasnili, da je medvedka na avtocesto najverjetneje prišla tako, da je preplezala ograjo, saj so na tistem mestu opazili pomečkano travo. Kako so se na avtocesti znašli medvedji mladički, še vedno ni jasno. Je pa dejstvo, da ograja nikjer v bližini ni poškodovana ali podrta.
Dars sicer na tem območju do zdaj ni zaznal primerov, da bi medvedi zašli na avtocesto. Posebnega prehoda, ki bi bil ob gradnji avtoceste zgrajen izključno za prehajanje živali (ekodukt), pa ni. Je pa v bližini pod avtocesto struga potoka, ki jo po navedbah sodelavcev iz avtocestne baze Vransko živali razmeroma pogosto uporabljajo za prehod na drugo stran.
Kot izpostavljajo na Darsu, sodelujejo v sklopu projekta "Zmanjšanje umrljivosti rjavega medveda zaradi prometa". Tako na izbranih odsekih avtoceste Ljubljana–Postojna na zunanjo stran obstoječe avtocestne ograje nameščajo električno ograjo, ki bo preprečevala plezanje medvedov preko ograje in s tem njihov dostop na avtocesto.
Na Darsu so sicer še pojasnili, da z rednimi pregledi ograj, odvračalnimi napravami in vključevanjem tematike prehajanja živali že v postopke priprave državnega prostorskega načrta praktično od samega začetka trudijo, da bi bilo primerov živali na avtocestah čim manj. "Živali na avtocesto sicer pogosto zaidejo na avtocestnih priključkih, kjer se konča zaščitna ograja, kar je zelo težko preprečiti," še pravijo na Darsu.
Poslali so nam tudi podatke o številu povoženih živali na območju slovenskih avtocest leta 2014. Vse skupaj je bilo povoženih 1235 živali, največ na območju Vranskega, Novega mesta in Ljubljane. Največ je bilo povoženih mačk (302), sledijo lisice (252) in srne (232). Poginili pa so tudi številni jazbeci, ježi, zajci, kune in kanje.
KOMENTARJI (315)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.