Nizozemec, Francoz in pet Kitajcev se je na indonezijsko vrhovno sodišče pritožilo nad dolžino kazni, ki so jo dobili zaradi posedovanja in proizvodnje prepovedanih drog, namesto krajše kazni pa so dobili še hujšo obsodbo – smrtno kazen.
Obdolženi so bili vpleteni v operacijo proizvodnje prepovedanih drog, predvsem ekstazija. Tako naj bi na teden pripravili do milijon tabletk, kar je tretja največja tovrstna proizvodnja na svetu. S prodajo na ulici bi zaslužili približno 600 milijonov dolarjev na leto.
Strokovnjaki za proizvodnjo drog
Kot je povedal predstavnik sodišča Joko Sarwoko, je sodišče presodilo, da je bila operacija dejanje mednarodnega organiziranega kriminala in zato vpleteni zaslužijo najvišjo kazen. „So strokovnjaki za proizvodnjo ekstazija, zato se je sodišče odločilo, da jim zviša kazen na smrtno,“ je povedal Sarwoko.
61-letni Nizozemec Nicolaas Garnick in 43-letni Francoz Serge Areski sta pred tem dobila dosmrtno zaporno kazen, medtem ko je pet Kitajcev, ki so prav tako obsojeni na smrt, prej dobilo vsak po 20 let zapora. Edina rešitev za skupino je predložitev novega dokaza, kar pa je malo verjetno. Reši pa jih lahko tudi pomilostitev s strani indonezijskega predsednika, kar pa je v primeru kaznivih dejanj, povezanih z drogami, izredno redko.
Brez milosti v boj proti posedovanju drog
Smrtna kazen zaradi posedovanja drog je v Indoneziji vedno pogostejša, obsojeni pa so tudi tujci. Tako se je lani med Indonezijo in Avstralijo, ki je nasprotnica smrtne kazni, vnel spor, saj je bilo šest mladih Avstralcev obsojenih na smrt, potem ko so skušali na Bali pretihotapiti heroin. Sicer so v Indoneziji nazadnje med tujci zaradi posedovanja drog usmrtili dva Tajca oktobra 2004.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.