Ljubljanski kriminalisti so zaradi suma jemanja in dajanja podkupnine ter zlorabe uradnega položaja ovadili pet oseb in dve podjetji. Neuradno gre za podelitev frekvenc Tušmobilu.
Preiskava se je začela marca lani in je trajala do oktobra letos. Kriminaliste so usmerjali tožilci, sodelovali so z uslužbenci protikorupcijske komisije. Ugotovili so, da je leta 2006 uradna oseba zlorabila položaj pri podelitvi koncesij za uporabo GSM-frekvenc. Leta 2008 naj bi ista oseba sprejela okoli 80.000 evrov podkupnine pri dodelitvi koncesije za uporabo UMTS-frekvenc v zameno za ugodnosti pri dodelitvi frekvence. Preostali osumljenci naj bi prav tako prejemali podkupnino za pridobitev koncesij.
V predkazenskem postopku so kriminalisti opravili 10 hišnih preiskav v zasebnih prostorih, na sedežih podjetij in v prostorih državnih organov, kjer so zasegli več dokumentov in elektronskih naprav. V dokaznem postopku so opravili več razgovorov in drugih aktivnosti.
V Tušmobilu o ovadbah niso bili obveščeni. So pa poudarili, da so sodni organi pri podelitvah frekvenc Tušmobilu vedno do sedaj potrdili zakonitost odločitev Agencije za pošto in elektronske komunikacije (Apek), "nazadnje 18. oktobra, ko je Upravno sodišče razsodilo in potrdilo zakonitost postopka z odločbo, ki je pravnomočna in dokončna."
Frekvence so dobili zastonj
Tušmobil je frekvence dobil brezplačno, v zameno pa naj bi dajal podkupnine odgovornim na Apeku. Mobitel je leta 2001 za frekvenco plačal več kot 100 milijonov evrov, leta 2006 sta Si.mobil in T-2 zanjo plačala več kot šest milijonov evrov.
Konec leta 2007 je Tušmobil poslal Apeku poizvedbo, ali bi lahko v Sloveniji ponujal UMTS. Apek je objavil razpis v Upravnem listu in ne tudi na svoji spletni strani ali v časopisih. Javni poziv so objavili 23. decembra 2007, tik pred božičem. Nanj se nihče ni prijavil, Apek pa je imel prosto pot, da lahko v upravnem postopku Mirku Tušu podeli nekaj brezplačno, kar se je zgodilo leta 2008.
Po izdaji odločbe se je izkazalo, da je interes tudi pri drugih operaterjih, ki so zato vložili tožbe na sodišče, v katerih izpodbijajo Apekovo odločbo o brezplačni podelitvi frekvenc.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.