Elvisa Pajića je mariborsko okrožno sodišče pred tednom dni obsodilo na enoletno zaporno kazen in hkrati razveljavilo pripor. Dva dni pozneje je nato sodišče na predlog tožilstva za Pajića ponovno odredilo pripor zaradi drugega sodnega postopka, ki je povezan s prepovedanimi drogami. A policisti Pajića niso več našli. Kot kaže je Pajić izkoristil 'podarjena' dva dneva in se izmuznil organom pregona.
Tako je sodišče za obtoženim razpisalo mednarodno tiralico ter odredilo evropski nalog za prijetje in predajo, so potrdili na policiji in sodišču. Na sodišču so sicer še poudarili, da je Pajićev zagovornik na ta pripor pravočasno vložil tudi pritožbo, zato bo o tej zadevi še odločalo višje sodišče v Mariboru.
Tožilki ravnali primerno in pravilno
Z mariborskega tožilstva so za 24ur.com sporočili, da se je tožilka v zvezi z odpravo pripora pritožila na višje sodišče, ki je 28. marca potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča, da se odpravi pripor. Kot pojasnjuje tožilstvo, je pristojno sodišče Pajiću odpravilo pripor in ga izpustilo na prostost kljub predlogu tožilke, da se pripor podaljša iz razlogov ponovitvene nevarnosti. Prav tako dodajajo, da bi sodišče lahko pripor podaljšalo kljub omenjeni prekvalifikaciji kaznivega dejanja vse do pravnomočnosti sodbe.
Tožilka je namreč 27. marca v drugi kazenski zadevi, ki teče zoper Pajića, predlagala odreditev pripora iz razlogov ponovitvene nevarnosti. Izvenrazpravni senat okrožnega sodišča v Mariboru je nato 28. marca zoper Pajića odredil pripor. O odločitvi senata je bilo tožilstvo obveščeno po faksu v petek, 28. marca. Na tožilstvu pojasnjujejo, da je sodišče o priporu odločalo v časovnem obdobju od 27. marca od 8.47 ure do 28. marca do 15.45 ure. "Poudariti pa je potrebno, da je v omenjeni zadevi bila diskrecijska pravica tožilke, da se odloči o tem, ali bo predlagala pripor ali ne, saj je obtožnica v obravnavani zadevi že pravnomočna," še sporoča Drago Šketa, vodja Okrožnega državnega tožilstva, ki ocenjuje, da je bilo ravnanje s strani obeh tožilk primerno in pravilno, saj je prva tožilka vztrajala pri podaljšanju pripora v prvi zadevi, medtem ko je druga tožilka pravočasno vložila predlog za odreditev pripora v drugi zadevi.
Po podatkih tožilstva slednji doslej še ni bil priveden v pripor.
Pajiću dosojena bistveno nižja kazen od zahtevane
Do strelskega obračuna je prišlo 23. oktobra lani v Miklavžu. Pajić naj bi streljal najprej na Mateja Škofiča in ga zadel v nogo, nato pa ga je s kopitom pištole udaril po glavi. Nato naj bi streljal še na Alena Belca, ga ustrelil v vrat, udaril s pištolo po glavi in ga ustrelil še v nogo. Škofič, Belec in prav tako prisotni Marko Tanevski naj bi Pajića nato obvladali in mu odvzeli orožje.
Tožilstvo je za Pajića zahtevalo deset let zapora za poskus uboja in lahko telesno poškodbo, a je sodišče Pajiču prisodilo leto dni zapora. Sodišče je namreč v nasprotju z mnenjem tožilstva obdolženega spoznalo za krivega le za povzročitev dveh lahkih telesnih poškodb z orožjem.
Pajiću je bil pretekli petek pripor odrejen na zahtevo tožilstva, ki je bila vložena v četrtek. Gre za zadevo, povezano z nedovoljenim prometom s prepovedanimi drogami. V tem primeru je poleg njega obtoženih še osem ljudi. Dva sta krivdo že priznala, sicer pa bo predobravnavni narok v tej zadevi potekal 15. in 16. aprila.
Zaradi podobne napake pobegnil tudi Anes Selman
Vse skupaj spominja na sojenje v zadevi Balkanski bojevnik. Četverico je sodišče takrat spoznalo za krivo neupravičenega prometa z mamili in hudodelskega združevanja v Italiji. Anes Selman je bil obsojen na deset let zapora. Ker mu je sodišče v razsodbi odpravilo pripor, saj tožilstvo v končni besedi podaljšanja pripora ni predlagalo, je Selman to izkoristil in pobegnil še preden je bila zoper njega vložena nova zahteva za pripor.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.