Britanec Timothy Ford je bil leta 1992 spoznan za krivega, ker je ustvarjal in posedoval neprimerne fotografije otrok. Za enak zločin so ga obsodili tudi leta 2001. V zadnjih letih je bil spet na prostosti, a še vedno so ga policisti nadzorovali z rutinskimi obiski. Na enem od takšnih obiskov so pri Fordu našli zbirko posnetkov, narejenih s spletno kamero. Na posnetkih so bili otroci, s katerimi se je Ford pogovarjal prek spletne kamere. Dejansko je šlo za spolno zlorabo, otroci pa so bili pred kamero prisiljeni početi vse, kar si je Ford zaželel.
Ko so se preiskovalci poglobili v zadevo, so ugotovili, da posnetki prihajajo s Filipinov in da kriminalna združba s pomočjo interneta v živo predvaja spolno zlorabo otrok strankam po celem svetu. Pedofile, ki so naročali takšne prenose v živo, so našli tudi v Avstraliji, ZDA, Franciji, Nemčiji, Kanadi, Hongkongu, Švici, Tajvanu, na Danskem, Švedskem in Nizozemskem.
Preiskavo so poimenovali operacija Endeavour, britanski, ameriški in avstralski policisti pa so z združenimi močmi kriminalno združbo, ki je vse skupaj organizirala, razbili. Najbolj žalostno je, da so bili v zlorabo vpleteni tudi starši otrok. Policisti so zasegli številne posnetke, na katerih se po zlorabi otrok njihovi starši pogovarjajo s pedofili o tem, kako bodo plačali in kdaj bo naslednji prenos.
Nekatere pedofile, med njimi tudi Forda, so že obsodili na večletne zaporne kazni, osumljencev pa je še 733. Preiskovalci opozarjajo, da ni nobene razlike, če je pedofil od svoje žrtve oddaljen na tisoče kilometrov. Njegova odgovornost je enako velika kot odgovornost tistega, ki otroka fizično zlorablja.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.