
Policisti so letos prejeli več prijav izsiljevanja prek spleta in družbenih omrežjih, kot so Facebook, Ask.fm, Twitter, Instagram. Žrtve teh dejanj so tako dečki, kot deklice, skupna točka pa je izkoriščanje zaupanja, nevednosti in naivnosti mladoletnih oseb, v nekaterih primerih pa tudi že polnoletnih oseb.
Skupno vsem primerom izsiljevanja je, da žrtev najprej potrdi "prijateljstvo" prek družbenega omrežja neznani osebi, ki se izdaja za mladoletnega vrstnika. Po potrditvi prijateljstva
neznana oseba, lahko tudi izmišljena oseba z lažnim profilom, pošlje nekaj zasebnih sporočil in predlaga, da njuna vsa nadaljnja komunikacija poteka preko drugih spletnih omrežij za hitro komuniciranje, predvsem preko Skypa.
Med žrtvijo in neznano osebo se tako vzpostavi lažno zaupanje, nato pa neznanec ali neznanka žrtev pripravi do tega, da pokaže svoje telo, v skrajnih primerih, ki jih je policija obravnavala, pa žrtev pripravi tudi do neposrednega samozadovoljevanja pred spletno kamero. Neznanec to početje posname, nato pa od žrtve terja še več podobnih spolnih aktivnosti ali zahteva denar v zameno, da žrtvine gole posnetke ne objavi na spletu (na forumih ali portalih, ki jih obiskujejo vrstniki žrtve) oziroma jih ne posreduje njegovim znancem ali celo staršem.
Poskrbite za varno rabo interneta
Na policiji ocenjujejo, da v času poletnih počitnic precej mladostnikov svoj prosti čas še nekoliko več kot med šolskim letom preživlja ob računalnikih, mobilnih telefonih in tabličnih računalnikih. Na policiji so zato pripravili priporočila, da bi bilo podobnih primerov čim manj.
Vsem uporabnikom spleta svetujejo, da se seznanijo z nastavitvami zasebnosti, ki jih nudijo upravljalci družbenih omrežij. Več "prijateljev" kot ima uporabnik, več razlogov ima za varovanje zasebnosti. Zlasti v primerih, ko so med njimi osebe, ki jih osebno ne pozna.
Uporabniki naj o sebi ali drugih ne dajejo nobenih osebnih podatkov, niti naj ne objavljajo svojih ali drugih fotografij. Komunikacijo, ki se začne na zgoraj opisani način, je priporočljivo prekiniti, stik pa blokirati. Spletna kamera naj bo v času, ko se ne uporablja, izključena.

Starš in skrbniki naj otroke podučijo o varni rabi interneta. Skupaj naj raziskujejo, se učijo ter pridobivajo izkušnje. Policisti še svetujejo, da v kolikor je vač bližnji žrtev opisanega dejanja, ga ne obsojajte, marveč mu prisluhnite in pomagajte. Ob tem pa predlagajo, da prijavo podate na najbližji policijski postaji.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.