Nezavisne novine so v svoji včerajšnji večerni tiskani izdaji objavile zapisnik z zaslišanja Dragana Paravinje, osumljenca za izginotje pogrešane Antonie Bilić. Potem ko je v nedeljo Paravinja priznal, da je Antonio ubil, so postale znane podrobnosti o zadnjem dnevu v življenju 17-letne Antonie, ki ji je obsojeni posiljevalec ustavil kljub temu, da je želela v Split, medtem ko je bil sam namenjen v Zagreb.
Usodnega dne se je Paravinja okoli 5. ure s svojim tovornjakom odpravil na prvo raztovarjanje v Split, kamor je prispel dopoldne. Potem ko je oddal tovor, je Paravinja v gradbenem podjetju v Solinu poravnal dolg, potem pa se je odpravil proti Zagrebu.
''Na poti proti Zagrebu sem na križišču Drniš-Split s svoje leve opazil dekle, ki je štopalo v nasprotni smeri od smeri moje vožnje. Opazil sem, da je lepa, črnih daljših las in da je na sebi imela kavbojke in majico, kakšne barve, se ne spomnim, čez ramo pa je imela obešeno žensko torbico. Ko sem pripeljal v njeno bližino, sem skozi že prej odprto okno proti dekletu zaklical: ''Greš z menoj v Zagreb?'' Ona je odgovorila: ''Želim v Split.'' Jaz pa sem po kakih 50 metrih obrnil tovornjak in pripeljal do dekleta, ki je štopalo,'' je preiskovalcem po poročanju Nezavisnih novina povedal Paravinja.
Paravinja je nato z Antonio po lastnih besedah začel pogovor zato, da bi jo ''osvajal''. Njegovo ''dvorjenje'' je Antonia po besedah Paravinje sprejela zadržano, Paravinja pa je ustavil tovornjak.
Zaradi upiranja izgubil oblast nad seboj
''Ustavil sem zato, ker sem imel namen priti na njeno stran sedišča, in to tako, da sem izstopil in okoli vozila stopil do vrat sovoznika, kjer sem poskušal pomiriti dekle, tudi tako, da sem ji ponujal, da izstopi iz tovornjaka. Potem sem vstopil, dekle pa se je premaknilo na voznikov sedež in zaman poskušalo odpreti vrata, ki jih ni bilo mogoče odpreti, potem pa je me je začela zmerjati in žaliti s preklinjanjem srbske matere,'' je po poročanju Nezavisnih preiskovalcem dejal Paravinja.
''Medtem ko se je to dogajalo, me je uspela nekajkrat z nogami odriniti od sebe. V nekem trenutku je poskušala med glasnim zmerjanjem mimo mene pobegniti iz kabine, jaz pa sem v tistem trenutku izgubil živce in jo z rokama močno prijel za vrat, ne morem se spomniti, kako dolgo sem jo držal, ampak po tem se ona ni več upirala in se je samo 'sprostila'. Po tem sem bil ves iz sebe, ne morem se spomniti, da sem prižgal tovornjak in ali je ta delal, ampak peljal sem se nazaj proti Solinu. Nedolgo za tem sem obrnil tovornjak in začel voziti proti Zagrebu,'' Nezavisne.com prenašajo pričanje Dragana Paravinje.
Potem ko jo je zadavil, je njeno truplo položil na posteljo za sedežem v kabini, kjer je to ležalo, vse dokler ni ustavil na enem od mostov na reki Krki, kjer je truplo odvrgel v reko.
Stvari, ki so za Antonio ostale v tovornjaku, je Paravinja odvrgel na počivališču, a se na zaslišanju ni mogel spomniti, na katerem počivališču se je znebil obremenilnih dokazov. ''Nisem odpiral torbe in ni me zanimalo, kaj je v njej,'' je na pričanju povedal Paravinja in dodal, da ni niti vedel, kako je bilo ime dekletu, ki ga je ubil.
Od sebe poskušal odvrniti pozornost z omenjanjem avtomobila ''znamenitega'' sovaščana
Po poročanju index.hr, ki se sklicuje na hrvaško televizijo RTL, je policija potrebovala osem ur, preden je od Paravinje dobila priznanje. Ta naj bi se med zaslišanjem izkazal za zelo preračunljivega in inteligentnega kriminalca, ki je bil na trenutke povsem hladen, na trenutke pa objokan.
Med zasliševanjem je poskušal pozornost preiskovalcev od sebe odvrniti z omenjanjem črnega mercedesa, o katerem je pisal tudi v ''poslovilnem'' pismu. V tem je Paravinja trdil, da nima nobene zveze z izginotjem Antonie in da naj policija v Banjaluki išče črni mercedes z beograjskimi registrskimi tablicami.
Po poročanju index.hr je bilo ugotovljeno, da gre za vozilo v lasti Sretka Kalinića, ki je hrvaških medijih dobil vzdevek ''Zver''. Kalinić, ki tako kot Paravinja prihaja iz vasi Bilišani, je bil aretiran po obračunu s ''sodelavcem'' iz zemunskega klana Milošem Simovićem in trenutno v Beogradu čaka na ponovno sojenje za umor Zorana Đinđića.
288 tiralic za hrvaškimi državljani, ki ne bodo nikomur izročeni
Načelnik uprave hrvaške kriminalistične policije Vitomir Bijelić je včeraj za hrvaško nacionalno televizijo dejal, da ne misli, da je v primeru Paravinje odpovedal sistem. Ta se je namreč svobodno gibal po Hrvaški, potem ko je bil v Srbiji pravnomočno obsojen zaradi posilstva. ''Pri njegovi svobodi gibanja po Hrvaški gre za ustavnopravno kategorijo. Paravinja ni bil obsojen v Republiki Hrvaški,'' je dejal Bijelić in dodal, da je razpisanih 288 tiralic za hrvaškimi državljani, ki jih ne morejo – zaradi ustavne prepovedi izročanja – izročiti državam, ki te hrvaške državljane iščejo.
Povedal je tudi, da pričakuje, da bodo vsak trenutek naleteli na sled, ki jih bo pripeljala do Antonie, in dodal, da policija nima dokazov, da bi soproga Paravinje sodelovala pri zločinu, končuje index.hr.
Slovenska vojska pri iskanju trupla pomagala s potapljači
Danes ponoči, 28. junija, je Slovenska vojska v Republiko Hrvaško napotila osem potapljačev 430. mornariškega diviziona, ki so se pridružili hrvaški policiji pri iskanju že več dni pogrešane Antonie Bilić. Po podatkih hrvaške policije je bilo njeno truplo odvrženo v reko Krko pri Šibeniku.
Pri iskanju pogrešane so potapljači uporabljali tudi vlečni sonar, ki omogoča pregled rečnega dna v širini do 50 m. Gre za posebno opremo, ki zazna predmete v vodi in operaterju, ki je v čolnu, prek računalnika sporoča podatke, na podlagi analize podatkov se nato pošlje potapljače v preiskavo dna. Napotitev je bila izvedena na podlagi prošnje s strani hrvaških organov in odobrena s strani Ministrstva za obrambo.
Tiskovni predstavnik hrvaškega notranjega ministrstva Krunoslav Borovec je pojasnil, da ima slovenska vojska edina v regiji napravo, ki zazna človeška trupla v vodi ali pod plazom.
Danes se je intenzivno iskanje nadaljevalo pri Brljanskem jezeru nižje od lokacije, ki jo je Paravinja omenil med zaslišanjem na policiji v BiH, kjer so ga aretirali minulo nedeljo. Pred tem se je štiri dni skrival v gozdu kakšnih 40 kilometrov vzhodno od Banja Luke na meji s Hrvaško.
Potapljači slovenske vojske so že preiskali tri manjša jezera ob reki Krki v kraju Drniš, vendar pogrešane niso našli. Iskalno akcijo so po poročanju Index.hr ob 15. uri prekinili in jo bodo nadaljevali jutri v drugih jezerih kanjona reke Krke.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.