Srbski mediji še naprej intenzivno poročajo o Darku Šariću, človeku, ki je s preprodajo kokaina zaslužil bogastvo, zdaj pa se skriva pred policisti, ki ga iščejo z mednarodno tiralico.
Da so 50-letnega Dragana Dudića Frica, ki je veljal za najbližjega Šarićevega sodelavca, umorili v črnogorskem Kotorju, je že znano. Umoril ga je 32-letni Ivan Vračar, krvavi dogodek pa se je odvijal v nedeljo okoli 12.30 na terasi tamkajšnjega gostinskega lokala. Vračar pa je prijatelj Dejana Đukovića, ki naj bi se po podatkih srbskih novinarjev preveč vmešaval v Šarićeve posle, prav tako naj bi lastnik taksi podjetja policistom razkril Šarićevo kokainsko pot. Prav zato naj bi ga neznani storilec oktobra 2009 pred stavbo, v kateri je živel, dobesedno prerešetal. Vračar naj bi na njegovem pogrebu dejal, da bo prijateljevo smrt maščeval. Srbski časopis Večernje novosti poroča, da policija še naprej tava v temi glede Đukovićevih morilcev.
Pred dobrim letom naj bi se Đuković in Šarić hudo sporekla na neki nogometni tekmi. Le nekaj dni zatem je bil Đuković mrtev.
Številne priče nedeljskega umora so zgrožene. "Pristopil je do mize, za katero sta sedela žrtev in lastnik lokala. Napadalec je pred številnimi pričami ustrelil Dudića," je dejala priča. Zaposleni v lokalu so takoj poklicali reševalce in policiste, Dudićevi varnostniki pa so stekli za morilcem. Ko so ga ujeli, so ga sredi mesta začeli brutalno pretepati. Policija je še pravočasno prihitela na kraj dogodka, tako da so Vračarja rešili pred gotovo smrtjo, poročajo srbski in črnogorski mediji. Varnostniki pa so se znesli tudi nad policijskim vozilom in razbili vetrobransko steklo. Nasilje se je nadaljevalo tudi v bolnišnici, kjer so se zbrale družine, prijatelji in sodelavci vseh vpletenih. Priče pravijo, da je okoli 50 policistov poskušalo v bolnišničnih prostorih preprečiti spopad med Dudićevo in Vračarjevo skupino. "Vsi so bili do zob oboroženi. Prijatelja sem pripeljal v bolnišnico in sprva sem mislil, da sem na napačnem mestu," je dejala priča in dodala, da sta se s prijateljem umaknila na varno, saj bi lahko vsak trenutek nekdo začel streljati. Zaradi varnostnih razlogov so nato reševalci prepeljali Dudićevo truplo v drugo bolnišnico. "Družina" je sledila.
Vsi dogodki so se odvijali pred očmi številnih prič, sredi belega dne v središču Kotorja.
Banke niso spraševale po izvoru denarja
Večernje novosti prav tako poročajo, da so nekatere banke najverjetneje vpletene v nečedne posle Šarićeve bande. Njihovi delavci in vodstva se namreč niso spraševali, od kod tem ljudem kovčki, polni denarja, prav tako svoje stranke nikoli niso povprašali po izvoru denarja, kar bi v normalnih delovnih pogojih morali storiti. Policisti naj bi pregledovali tudi posle črnogorske izpostave banke Hypo-Alpe-Adria in Prve banke Crne gore, saj naj bi Šariću, Dudiću in njunim "poslovnim prijateljem“ odobrili številne kredite, sprejemali so milijonske depozite, prav tako naj bi izplačevali gromozanske vsote denarja. Sumljive denarne tokove naj bi zaznala tudi črnogorska Agencija za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma. Kaj naj bi nato storila agencija, ni znano.
Dudić je na primer napovedal nakup treh luksuznih ladij. Znano je bilo, da bo zanje moral odšteti kar 270 milijonov evrov, kar pa je bilo zanimivo, je, da je Dudić napovedal nakup ladij prek svojega podjetja, ki pa ni imelo nikakršnih dobičkov. Od leta 2006 na računu podjetja ni bilo nikakršnega prometa. Očitno se to odgovornim osebam ni zdelo sumljivo.
Atentat na pričo zoper Šarića?
Tožilstvo pa je odločilo, da je treba znova raziskati, kaj se je zgodilo v soboto zvečer na cesti v bližini Feketića oz. na poti v Novi Sad. Gre za Mileta Jerkovića, ki je preživel hudo prometno nesrečo, policist, ki je varoval Jerkovića, pa je umrl. Zoran Šuković je bil star komaj 30 let. Še en policist je bil v nesreči ranjen. Jerković pozna številne Šarićeve skrivnosti.
V njihovo vozilo se je zaletel 64-letni voznik tovornjaka. Preiskovalni sodnik je ocenil, da gre za skrajno sumljivo nesrečo. Sodnik kljub temu pravi, da gre najverjetneje za navadno prometno nesrečo. Jerković se je vozil v črnem vozilu, pred in za njim pa sta bili policijski vozili. Tovornjakar je nato trčil v kolono vozil. Nekateri menijo, da je morda tovornjakar zaradi pozne ure zaspal za volanom, nato pa je trčil v nasprotno vozeča vozila. Zanimivo je tudi, da se poškodovani policist popolnoma ničesar ne spomni.
Policija pričakuje povračilne udarce
Tako obsežen obračun s trgovci z mamili, kot smo mu bili priča v akciji Balkanski bojevnik, predstavlja tudi izjemen izziv za varovanje tako pravosodnih delavcev kot priprtih. Varnostni načrti vključujejo ukrepe za zagotavljanje varnosti za sodnike in tožilce ter posebne ukrepe proti poskusom reševanja iz pripora. V policiji zagotavljajo, da ničesar niso prepustili naključju.
Posebne policijske enote so noč in dan varovale zaslišanja. Priprti so bili v dodatnem policijskem obroču. "Mi smo v pretklosti že imeli poostreno varovanje in smo že nudili pomoč pri varovanju popripornikov. Ne sicer v takšnem številu,“ je o izkušnjah spregovoril generalni direktor policije Janko Goršek. Povračilni udarci so po njegovem mnenju zelo verjetni.
Varnostni načrti so pripravljeni, je zagotovila tudi notranja ministrica Katarina Kresal, ki podatkov o konkretnih grožnjah za zdaj nima. Vsakemu poskusu bi se uprl celoten državni aparat. Po izkušnjah so sicer najbolj ogroženi sodniki, in to med potekom sojenja.
Na to, da tudi v Sloveniji lahko pričakujemo likvidacije, je že pred dnevi v pogovoru za oddajo 24UR ZVEČER opozoril ugledni srbski policijski analitik Marko Nicović. "Verjetno se bo tudi to dogajalo, saj morajo zdaj eliminirati vse priče. Zaradi sojenja in predvsem, da se znebijo prič o tem, kam vse je investiral svoj denar. Zakriti morajo, kje poteka denarni tok, da se ne bi vedelo, kam vse je šel denar,“ je prepričan.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.