Avstrijska policija je v začetku tega leta pričela s kriminalistično preiskavo sumov kaznivih dejanj prodaje ponarejenih umetniških del znanega umetnika, sledi pa so vodile tudi v našo državo. Ponarejene slike so namreč zasegli tako v Sloveniji kot v Avstriji, obravnavali pa so tudi osumljence iz obeh držav.
V preiskavi na območju Slovenije so sodelovati tudi ljubljanski kriminalisti. Podrobnosti sta predstavila vodja Oddelka za splošno kriminaliteto na PU Ljubljana Valter Zrinski ter višja kriminalistična inšpektorica na GPU Uršula Belaj.
Zasegli so 80 ponarejenih del
Kriminalna združba je, ko so ji prišli na sled, pripravljala prodajo petih ponarejenih slik Pabla Picassa v vrednosti 10 milijonov evrov, je povedal Zrinski. Vendar pa so jim kriminalisti načrte preprečili. Konec julija so na Dunaju prijeli šest osumljencev, pet jih je moralo v pripor. Gre za državljane Avstrije in Slovenije, stare od 46 do 65 let. Med preiskavo so zasegli 14 ponarejenih Picassovih slik in dokumente, povezane z njimi. "Vse zasežene slike so bile podpisane, na zadnji strani pa so bili rokopisi o potrditvi pristnosti s podpisom Clauda Ruiza-Picassa in več pečatov znanih galerij," so povedali na policiji.
Obenem se je pojavil sum, da 65-letnik iz okolice Ljubljane doma hrani še več ponarejenih del. Med hišno preiskavo so res našli 66 umetnin, poleg Picassovih še ponarejena dela renomiranih avtorjev, kot so Gustav Klimt, Claude Monet, Vasilij Kandinski, Marc Chagall ... Pri njem so odkrili tudi osnutke slik in prodajnega kataloga. Ta dokazuje, da so si obetali velike zaslužke, saj je bila skupna cena del kar 72 milijonov evrov. Vse zasežene predmete so predali avstrijski policiji, ki vodi preiskavo. Ta sicer še ni končana.
Gre za kaznivo dejanje goljufije, za kar je zagrožena kazen od enega do deset let zapora. Odgovora na vprašanje, ali je bilo katero od del uspešno prodano, policija še nima. Prav tako ne vedo, koliko je bilo ponarejevalcev ter ali je kateri med osumljenci.
Pri nas najbolj ponarejajo Mušiča
Največkrat ponarejani slovenski avtor je Zoran Mušič, je ob tem dodala Belajeva, ki je povedala tudi, da je dobre ponaredke zelo težko odkriti. "Dobre ponaredke je težko odkriti oziroma jih lahko odkrijejo le strokovnjaki s pomočjo dragih in zahtevnih postopkov, ko s kemičnimi sredstvi ugotavljajo starost pigmentov, z rentgenskimi žarki odkrivajo nanose barv, ipd. Obstajajo pa tudi slabši ponaredki in enostavnejši načini njihovega odkrivanja, npr. s pomočjo razstavnih katalogov, monografij posameznih avtorjev ali drugih podobnih virov, ki so koristen pripomoček za ugotavljanje avtentičnosti in porekla predmeta," je še povedala Belajeva.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.