
Slovenski policisti se večkrat srečujejo z izsiljevanjem, ko storilci z nasilnimi metodami, denimo z grožnjo ali s fizično silo, od lastnikov podjetij oziroma najemnikov in lastnikov donosnejših lokalov zahtevajo plačilo varovanja lokalov (tako imenovano reketiranje). V ozadju so lahko dejanski ali celo namišljeni dolgovi, izsiljevalci zahtevajo plačilo velikih zneskov in onemogočajo normalno poslovanje.
''Z izsiljevanjem se ukvarjajo posamezniki ali skupine izsiljevalcev. Po naših izkušnjah izsiljevalci od žrtve zahtevajo vedno več denarja, zato plačilo takega "dolga" ali "varščine" ni rešitev,'' je povedal predstavnik policije za odnose z javnostjo za področje kriminalitete Leon Keder.
Tovrstnih kaznivih dejanj zaradi različnih vzrokov oškodovanci najpogosteje ne naznanjajo, zdaj pa jih policisti pozivajo, naj jih v vsakem primeru prijavijo. Žrtve lahko prijavo podajo na več načinov: pokličejo na telefonsko številko policije 113 ali na anonimno telefonsko številko 080 1200, kaznivo dejanje naznanijo preko spletnega portala www.policija.si ali pa se osebno zglasijo na najbližji policijski postaji. Policisti zagotavljajo, da se vsake prijave lotijo resno. Zagrožena kazen za izsiljevanje je sicer do pet let zapora.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.