Opozorila pristojnih, ki so pred prazniki opozarjali na nevarnosti pirotehničnih sredstev, očitno tudi letos niso zalegla, saj je popraznična policijska statistika precej polna dogodkov, povezanih z nepravilno uporabo pirotehnike, nekateri pa so s temi sredstvi celo povzročali nevarnost.
Tako je le 15 minut čez polnoč na območju Kungote zagorelo ostrešje hleva. Policisti so ugotovili, da je pogorelo ostrešje in okoli 45 ton krme za živino. Lastnik je uspel rešiti živino iz hleva, je pa zaradi požara je nastalo okoli 40.000 evrov škode. Policisti o dogodku še zbirajo obvestila, a kot vse kaže, je zagorelo zaradi nepravilne uporabe pirotehničnih sredstev.
Le pet minut kasneje je v Mariboru neznani storilec odvrgel močnejšo eksplozivno telo petardo Kobra 320. "Zaradi močnega poka je poškodovalo tri okna na stavbi. Bombni tehniki so zavarovali delce eksplozivnih teles in odstranili eno neaktivirano eksplozivno telo," so sporočili s PU Maribor. Policisti zbirajo obvestila zaradi povzročitve splošne nevarnosti in bodo podali kazensko ovadbo na Okrožno državno tožilstvo v Mariboru.
Deset minut čez 1 uro, je na območju Sladkega vrha neznanec vrgel petardo v smeri osebe, ki se je želela pred petardo zaščititi tako, da bi jo ujela in odvrgla stran od sebe. Žal pa je petarda eksplodirala v roko oškodovanca in ga hudo telesno poškodovala. Policisti zbirajo obvestila zaradi povzročitve hude telesne poškodbe in bodo po vseh zbranih obvestilih podali kazensko vadbo na Okrožno državno tožilstvo v Mariboru.
Slabo uro pred tem pa je pri prižiganju baterije petard le ta prehitro eksplodirala. Zaradi takojšnje eksplozije se osebi ni uspelo pravočasno umakniti in je delec eksplodirane baterije vrglo v njegovo oko. Poškodbo so mu oskrbeli v UKC Maribor in pri tem ugotovili, da je hudo telesno poškodovan.
Mariborski zdravniki so imeli polne roke dela
Na oddelkih kirurške in internistične nujne pomoči v Mariboru so minulo noč pregledali 59 bolnikov, od tega so jih devet zadržali na zdravljenju. Eno osebo so zadržali v bolnišnici na opazovanju po prometni nesreči, štiri pa zaradi zlomov. Zaradi poškodb s pirotehniko so pregledali štiri osebe, dva z opeklinami na rokah sta odšla domov, enega s poškodbo roke so zadržali v bolnišnici, enega s poškodbo očesa pa napotili na oftamologijo.
Zaradi alkoholiziranosti hujših poškodb ni bilo, lažje poškodovane pa so na kirurški urgenci zdravili ambulantno. Prav tako so dve osebi zaradi alkoholiziranega stanja pregledali na internistični urgenci in ju nato poslali domov.
V ljubljanskem UKC tokrat po pomoč zaradi poškodbe s pirotehničnimi sredstvi ni prišel nihče. Ljubljanski reševalci so se sicer na nujno pot odpravili več kot 50-krat, 36 oseb so oskrbeli v mavčarni, na Pediatrični kliniki pa so zaradi preveč popitega alkohola v oskrbi obdržali dve mladoletni osebi.
Po oceni dežurne zdravnice v sprejemni ambulanti Pediatrične klinike Marije Praprotnik je bilo ponoči bolj mirno. V minulih 24 urah so obravnavali devet otrok. Štirje so bili ambulantno pregledani in so lahko odšli domov, v oskrbi pa jih je ostalo pet, med njimi dva zaradi preveč popitega alkohola.
Na internistični prvi pomoči Interne klinike UKC Ljubljana so po njihovih navedbah v preteklih 24 urah obravnavali 82 oseb, od tega 33 ponoči, kar je po besedah nadzornega zdravnika Marka Živca nekaj več kot pretekla leta. Po polnoči so pripeljali tudi štiri osebe, ki so zaužile preveč alkohola, a nihče ni bil življenjsko ogrožen.
Po navedbah nadzornega travmatologa na kirurški urgenci Miloša Vesela pa so v preteklih 24 urah obravnavali 156 bolnikov, od tega 66 v nočnem času. Dvajset jih je bilo hospitaliziranih in med njimi trije čakajo na operativni poseg. Opravili so 44 majhnih operacij in pet večjih, 36 bolnikov pa so oskrbeli v mavčarni.
KOMENTARJI (271)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.