Varnostni organi so obsežno preiskavo nezakonitega pošiljanja odpadkov zaključili v četrtek, 22. septembra 2022. Operacijo Tower Trash je koordiniral okrožni direktorat za boj proti mafiji urada javnega tožilstva v Benetkah, so sporočili predstavniki Policijske uprave (PU) Koper.

Preiskava, ki je potekala med letoma 2019 in 2020, je omogočila identifikacijo kriminalne združbe in s tem zaustavitev njene dejavnosti. Kriminalna združba je delovala tako, da je upravljala podjetja za predelavo odpadkov in odpadke skladiščila v industrijske hale v Italiji in jih nato nezakonito pošiljala v večjih količinah v Slovenijo, na Hrvaško in Madžarsko. "Pri pošiljanju odpadkov so uporabljali ponarejeno dokumentacijo," so pojasnili na PU Ljubljana.
Kriminalna združba pošiljala in obdelovala komunalne ter posebne odpadke
Ti odpadki so bili sestavljeni iz nerazvrščenih odpadkov, gume, plastike, ostankov usnja in nevarne embalaže. Pripeljali so jih iz različnih regij Italije, jih skladiščili in zavrgli v industrijskih skladiščih, varnostni organi pa so jih zasegli med preiskavami v občinah Borgo Veneto, Remanzacco in Monfalcone.
Odpadke so tudi v več pošiljkah prepeljali in odvrgli v naravi na območju Divače. Koprski kriminalisti so v skupni preiskavi z varnostnimi organi Italije v primeru Divače kazensko ovadili dve fizični osebi, odgovorni tudi v dveh podjetjih z območja Kopra, so izpostavili na PU Koper.
Preiskava v Divači se je začela že leta 2020
Predstavnik Sektorja kriminalistične policije PU Koper Andrej Rupnik je na današnji novinarski konferenci dodatno pojasnil, da so koprski kriminalisti v prvi polovici 2020 pričeli z obravnavo suma več kaznivih dejanj obremenjevanja in uničevanja okolja v povezavi z nezakonitimi čezmejnimi pošiljkami večjih količin odpadkov iz Italije v Slovenijo. Po zbiranju obvestil in dokazov so ugotovili, da sta vpleteni dve fizični osebi – odgovorni osebi dveh podjetij, registriranih v Sloveniji –, ki sta sodelovali pri organizaciji. Gre za državljana Slovenije in Italije, ki sta v krajšem časovnem obdobju sodelovala pri organizaciji pošiljanja večjih količin mešanih komunalnih odpadkov z območja Italije na območje Slovenije in odlaganju teh odpadkov v naravnem okolju na območju Divače. Omenjeni podjetji imata registriranih več dejavnosti, med drugim tudi transportno dejavnost, ne pa tudi ravnanja z odpadki. "PU Koper je z obravnavano zadevo začela na podlagi obvestil občanov, njihovih opažanj in lastnih dejavnosti," je razložil Rupnik.
Zagrožena kazen za obe podjetji je do pet let zapora, v primeru hujših posledic za okolje ali ljudi pa je za tovrstna kazniva dejanja predpisana kazen do osem let zapora, je navedel Rupnik.

Pri obravnavi kaznivih dejanj so koprski kriminalisti sodelovali z Inšpektoratom RS za okolje in prostor in italijanskimi varnostnimi organi, saj so ugotovili, da so omenjena kazniva dejanja povezana s širšo kriminalno dejavnostjo, pri kateri je sodelovalo večje število fizičnih oseb in gospodarskih družb večinoma iz Italije, ki so se z nezakonito smetiščno dejavnostjo ukvarjali dlje časa. Odpadkov niso pošiljali zgolj v Slovenijo in po Italiji, temveč tudi v druge države, je povedal Rupnik.
Koprski kriminalisti so na podlagi dokazov podali kazensko ovadbo že leta 2021 na Okrožno državno tožilstvo v Kopru, in sicer za tri kazniva dejanja, povezana z omenjenim kriminalom. "Medtem ko so italijanski varnostni organi preiskavo celotne kriminalne organiziranosti zaključili v prejšnjem mesecu," je izpostavil Rupnik.
V Divači 80 ton odpadkov
Kriminalisti so v Divači odkrili štiri pošiljke nezakonitih odpadkov oz. 80 ton. Tri so bile že odložene v naravnem okolju, eno so policisti prestregli in zasegli. Vse te odpadke so v sodelovanju z okoljskim inšpektoratom vrnili v Italijo, od koder so izvirali. Odpadki niso bili nevarni, saj je šlo za mešane komunalne odpadke – odpadne predmete iz kovin, blaga, lesa in plastike, je zagotovil Rupnik.
Na PU Koper sicer obravnavajo okrog 10 podobnih kaznivih dejanj, povezanih z nezakonitimi pošiljkami odpadkov.
Skupno 1700 ton nezakonito odloženih odpadkov
Varnostni organi so v skupni preiskavi dokazali več kot 70 nezakonitih pošiljk odpadkov. Preiskava pa je omogočila tudi količinsko opredelitev. Kriminalna združba je nezakonito odložila približno 1700 ton odpadkov, s čimer si je pridobila protipravno premoženjsko korist več kot 400.000 evrov.
"Slovenska policija je pri preiskovanju navedenih primerov aktivno sodelovala z italijanskimi varnostnimi organi. Dobro medsebojno sodelovanje med policijami je ključni element za izvedbo uspešnih preiskav ekološke kriminalitete, ki jih izvršujejo kriminalne skupine in delujejo na ozemlju več držav," so sklenili na PU Koper.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.