
V nadaljevanju sojenja v zadevi Satex je odvetnik prvoobtoženega Boruta Rataja Stojan Zdolšek želel pojasnilo, kdaj se bo za njegovega klienta Rataja in ostalo trojico obtoženih iztekel zastaralni rok. Ker mu sodni senat na to še ni odgovoril, je protestno zapustil sodno dvorano. Sodnica Mirjana Horvat Pogorelec je zaradi tega prekinila obravnavo, nadaljevala pa se bo v petek.
Vse dokler ne dobi odgovora glede zastaralnega roka, bo Zdolšek, vsaj tako je napovedal, v času obravnave sedel pred vrati razpravne dvorane. Predsednica senata je Zdolšku naložila plačilo stroškov, ki so nastali zaradi preložitve obravnave, Rataja pa pozvala, naj si priskrbi novega zagovornika, sicer mu ga bo po uradni dolžnosti določilo sodišče.
Nasploh je bilo do prekinitve obravnave v razpravni dvorani mariborskega okrožnega sodišča veliko slabe volje pri vseh vpletenih. Za prvi zaplet je poskrbel obtoženi Štefan Poštrak, ki ga ni bilo na obravnavo. Tako obramba kot tožilstvo sta se strinjala, da se obravnava kljub Poštrakovi odsotnosti nadaljuje, tako pa se je odločil tudi senat.
Zdolšku tudi na današnji obravnavi ni uspelo prepričati senata, da bi k sodnemu spisu priložil kopiji dveh uradnih zaznamkov o policijskem zaslišanju zdaj že pokojne Miroslave Bregant, ki je bila vodja lenarške ekspoziture NKBM, kjer naj bi tudi potekalo sporno kreditiranje.
Senat pa je ustregel Zdolškovemu predlogu, da se tonski posnetek zagovora Bregantove pred revizijsko komisijo banke predvaja tudi ob navzočnosti javnosti. Sodišče je posnetku prisluhnilo že v sredo, vendar je bila javnost prav na predlog obrambe izključena, ker naj bi Bregantova med zagovorom govorila tudi o svojem prijateljevanju s Poštrakom.
Nezadovoljstvo obrambe je izzvala tudi odločitev senata, da zavrne dokazni predlog o zaslišanju višje sodnice Slavice Gabrovec. Obramba je svoj predlog utemeljila z razlago, da naj bi bila Gabrovčeva "v prijateljskih odnosih" z Bregantovo, kasneje pa je bila v zadevi Satex udeležena kot sodnica poročevalka in kot članica zunajrazpravnega senata.
Kot je dejal Zdolšek, obrambo zanima, ali je znanstvo med Bregantovo in Gabrovčevo vplivalo na sodniške odločitve Gabrovčeve. Po podatkih obrambe naj bi bili med osebami, ki so v tistem času v lenarški ekspozituri dobile kredite, tudi nekateri sodniki. Obrambo zato zanima, ali je bila med njimi tudi Gabrovčeva.
Obramba je na senat naslovila tudi zahtevo, da se še pred začetkom dokazovanja izreče o vseh dokaznih predlogih. Ob tem je Poštrakov zagovornik Nenad Zečević predsednico senata spomnil na njeno obljubo, da bo senat do začetka dokazovanja odgovoril tudi na vprašanje glede zastaralnega roka.
Zagovornik obtoženega Tomislava Ajdiča, Boris Mileta, pa je pozval senat, naj tožilstvo vpraša, na podlagi katerih dokazov še vztraja pri obtožnici. Po mnenju Milete bi moral senat v primeru, da ostane brez natančnega odgovora, takoj zavrniti vse dokazne predloge in končati kazenski postopek z oprostilno sodbo.
Sojenje v zadevi Satex, ki velja za eno od največjih posojilnih afer doslej v Sloveniji, se bo torej nadaljevalo v petek. Že danes bi morali pred senat stopiti priči Štefan Jakovac in Štefan Vrečič, vendar se zaradi nepričakovane prekinitve obravnave to ni zgodilo. Zaradi tega tudi ni jasno, ali bosta Jakovac in Vrečič zaslišana v petek.
Obtožnica nekdanjemu vodji sektorja za poslovanje z občani v NKBM Rataju, menedžerjema Satexa Poštraku in Mladenu Kerinu ter nekdanjemu notarju Ajdiču očita, da naj bi si od začetka leta 1995 do jeseni 1996 prek 944 posojil pri NKBM pridobili za okoli 11 milijonov evrov protipravne premoženjske koristi. Vsi so bili leta 2005 že pravnomočno obsojeni na zaporne kazni, a je vrhovno sodišče sodbo novembra 2008 razveljavilo in zadevo vrnilo v novo sojenje.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.