Obtožnica omenjeni četverici očita poskus zavarovalniške goljufije. Sebastien Abramov, Tinka Huskić in Julija Adlešič so obtoženi po petih kaznivih dejanj goljufije, Gorazd Colarič pa ene goljufije na račun več zavarovalnic. Abramov in Adlešičeva sta zaradi ponovitvene nevarnosti od 8. marca lani v priporu. Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča jima je nazadnje pripor podaljšal do 27. maja.
Adlešičeva trdi, da je šlo za nesrečo pri žaganju vej s krožno žago, a je po mnenju tožilca Sedina Kičina to storila namerno, da bi od zavarovalnic dobila odškodnino. Adlešičevo je namreč Abramov pred tem življenjsko in nezgodno zavaroval pri petih zavarovalnicah. Po besedah tožilca se ji je v primeru invalidnosti obetalo vsaj 1,22 milijona evrov odškodnine.
Po prebrani obtožnici je Colarič dejal, da ne razume, kaj je sploh naredil narobe, ter napovedal, da se bo zagovarjal. Za zagovor sta se odločila tudi Abramov in Huskićeva, Adlešičeva pa je pripomnila, da se ne bo zagovarjala, saj nima kaj dodati k zagovoru v preiskavi. Njihovi zagovorniki na obtožnico niso imeli nobenih pravnih ugovorov. Tudi sestava sodnega senata jih ni zmotila.
Adlešičeva, Abramov in Huskićeva so vztrajali pri zagovorih v preiskavi, povsem pa ga je spremenil Colarič. V preiskavi je namreč dejal, da sta njegov sin in Adlešičeva celotno zadevo skrbno načrtovala. Tokrat pa je zatrdil, da temu ni tako in da je šlo za delovno nesrečo. Dodal je, da je med preiskavo govoril pod pritiskom kriminalistov, poleg tega pa je bil pod vplivom močnih pomirjeval.
Abramov je izrazil začudenje, zakaj se je sodišče odločilo za pripor zaradi ponovitvene nevarnosti, saj ne on ne Adlešičeva vsaj že pol leta nimata nobenega življenjskega ali nezgodnega zavarovanja. Drago zavarovanje za Adlešičevo pa je komentiral z besedami, da so bili vsi v družini zavarovani pri več zavarovalnicah, saj so jim zavarovalniški agenti neprestano vsiljevali pogodbe.
Čeprav je Huskićeva napovedala, da se bo zagovarjala, je dejala le, da vztraja pri zagovoru v preiskavi, ter enako kot Colarič ni želela odgovarjati na vprašanja tožilca. Glavno obravnavo bodo po napovedi sodnice Marjete Dvornik nadaljevali 30. aprila, ko bo pred sodni senat stopilo več prič.
Sicer je sodnica že pred časom ugodila predlogu obrambe in iz spisa izločila nekatere dokaze, ker so bili pridobljeni nezakonito. Gre za zapisnike o zaslišanju staršev Adlešičeve in izvedenska mnenja, ki so nastala na podlagi izjav njenih staršev. Zagovornik Abramova Mitja Pavčič meni, da so bili izločeni vsi ključni dokazi. Tožilec Sedin Kičin je nasprotnega mnenja.
Zakaj Abramov želi obiskati rusko veleposlaništvo?
Kot poročajo v informativni oddaji Svet na Kanalu A, pa je precej zanimanja na današnjem sojenju vzbudila želja Sebastiena Abramova, da bi mu sodišče dovolilo obiskati rusko veleposlaništvo. Sodnico je namreč znova pozval, da bi mu za to izdala dovolilnico. Tožilstvo se sprašuje, kaj je vzrok za to željo in pozvalo sodišče, naj ugotovi, ali ima morda Abramov poleg slovenskega še kakšno drugo državljanstvo.
Zagovornik Abramova Mitja Pavčič je povedal, da o prošnji svoje stranke ne ve nič ter da ne gre za nič, kar bi bilo v zvezi s kazenskim postopkom. "Očitno bi rad neko stvar preveril, ali karkoli. To pa res ne vem," je dejal. Tožilec Kičin je povedal, da je Abramova vloga neobrazložena, glede tega pa je podal svoje stališča. Kot pravi, je odločitev o tem na strani sodišča.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.