
Kriminalisti in policisti Policijske uprave Novo mesto občane opozarjajo na lahkomiselnost pri posojanju denarja in vstopanju v denarne verige. V preteklih mesecih so bili obveščeni o različnih oblikah oškodovanja oziroma kaznivih dejanjih goljufij. Oškodovanci so namreč posameznikom lahkomiselno posojali večje vsote denarja ali pa vstopali v različne denarne verige.
Obljubljali visoke obresti
V več primerih so osumljenci oškodovance prepričevali, naj jim za krajše obdobje posodijo večjo vsoto gotovine, ki naj bi jim jo vrnili z visokimi obrestmi. V enem primeru je osumljenec oškodovanca prepričeval, da nujno potrebuje okoli 60.000 evrov. Obljubljal je hitro vračilo zneska z visokimi obrestmi. Oškodovanec si je denar sposodil od prijateljev in ga izročil osumljencu. Kljub številnim obljubam o vračilu osumljenec denarja ni vrnil in je prenehal komunicirati z oškodovancem.
V drugem primeru je osumljenec vztrajno prepričeval oškodovanca, naj si od prijateljev in znancev izposodi 50.000 evrov in mu jih izroči, v nekaj dneh pa mu bo vrnil denar z visokimi obrestmi. Oškodovanec z osumljencev ni podpisal pogodbe, prav tako se nista dogovorila o višini dogovorjenih obresti. Osumljenec denarja ni vrnil in je prenehal komunicirati z oškodovancem.
Črnomaljski policisti pa so zaradi kaznivega dejanja goljufije ovadili 49-letnega osumljenca. Osumljenec je oškodovancu ponudil posredovanje pri vlaganju v sklade z izjemnimi donosi. Oškodovancu je obljubljal, da bo po nekaj mesecih od vloženih 50.000 evrov prejel vrnjeno glavnico in 51.000 oziroma okoli 85.000 evrov obresti. Po dogovorjenem roku oškodovanec od sklada ni prejel glavnice in dogovorjenih obresti, osumljenec pa se na njegove klice ni odzival.
Denarja mu ni vrnil
37-letni osumljenec je konec leta 2010 oškodovancu ponujal "posel", s katerim naj bi veliko zaslužil. Prepričal ga je, naj mu prinese 1000 evrov, on pa mu je izročil 1400 evrov. Čez nekaj dni je oškodovancu za izročenih 2000 evrov vrnil 2800 evrov. Dan pozneje je za izročenih 25.000 evrov oškodovancu obljubljal 40.000 evrov. Oškodovanec mu je denar izročil, osumljenec pa je z izgovori denar zadržal in ga ni vrnil. Z oškodovancem ni več želel komunicirati.
Vložili tudi do 100.000 evrov
Novomeški kriminalisti pa so bili obveščeni o več primerih, ko so oškodovanci vstopali v denarne verige. Posamezni oškodovanci so z večkratnimi vplačili v denarne verige vložili tudi do 100.000 evrov. Vplačila so bila izvršena na račune v tujini, organizatorji pa so obljubljali izredno visoke donose in oškodovance spodbujali k ponovnemu vlaganju ustvarjenega dobička in pridobivanja novih članov. Sprva so oškodovanci oziroma vlagatelji po posameznih vplačilih prejemali obljubljene donose, kar jih je vzpodbudilo k vplačilu bistveno višjih zneskov. Posamezniki so si za vplačila denar tudi izposojali in k vstopu v denarno verigo prepričevali prijatelje, znance, sorodnike.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.