Na spletni strani Dnevnika so včeraj objavili vest, da so po njihovih podatkih sredi poletja policisti obiskali mladoletno uporabnico Twitterja. Vse se je začelo, ko je mladoletnica na Twitterju zapisala: "Brez Nutelle ne morem živeti." Takrat jo je drugi uporabnik Twitterja vprašal: "Kaj pa brez drog?" Dekle je odgovorilo: "Zanje pa nimam denarja."

Dnevnik je ob tem poročal, da so mladoletnico policisti pred njeno zakonito zastopnico povprašali, ali je kdo vpleten v preprodajo drog. Mladoletnica je zatrdila, da z drogo ni povezana, družino pa so policisti povabili na razgovor, ki je dogovorjen v tem mesecu.
Policija: Glede konkretnega tvitanja policija nikogar ne preiskuje
Za 24ur.com pa so na PU Ljubljana take okoliščine dogodka zanikali. Pojasnili so, da glede teh konkretnih objav na Twitterju policija nikogar ne preiskuje zaradi sumov proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami. Tudi v preteklosti ni nikogar preiskovala glede objav o Nutelli in drogah.
Pojasnili so, da se je v konkretnem primeru na policiste obrnila oseba, ki jim je pokazala tvite. Policisti so ji razložili, da v tem primeru ne gre za kaznivo dejanje ali prekršek. Oseba jih je nato prosila, da policisti mladoletnici preventivno predstavijo posledice uživanja prepovedanih drog, na kar so tudi pristali.
Za vse kriva teta?
Dnevnik je medtem na svoji spletni strani danes nadaljeval svojo zgodbo. Tako je omenjeni medij objavil, da naj bi se vse skupaj začelo, ker se je skrbnica mladoletnice, sicer njena teta, ustrašila, da se dekle peča z drogo. Tako naj bi z računalnika natisnila nekaj njenih pogovorov in jih odnesla na policijo.
Policisti naj bi teti pojasnili, da v tem primeru ne morejo govoriti o kaznivem dejanju. Teta jih je prosila, da se z dekletom, ki naj bi bilo sicer staro 17 let, preventivno pogovorijo. Te navedbe Dnevnika se ujemajo s policijskim pojasnilom.
Plaz (smešnih) komentarjev na Twitterju

Novica je sicer dvignila veliko prahu na Twitterju, a uporabniki vsega skupaj niso jemali preveč resno. Hitro se je pojavila oznaka #nutella, ob kateri so uporabniki objavljali bolj ali manj posrečene šale na račun dogodka. "Nisem kriva, v vrtcu so nas naredili za drogeraše, začeli smo na easy, z Viki kremo ... #nutella," je denimo zapisala Veronika K. Zajdela. Mojca Gorenc pa je dodala: "Prisežem. Nikoli nisem inhalirala. #nutella." Tudi Madeja je poročala o svoji ’zasvojenosti’: "Kadar je res kriza, taksna kriza, da se tresem, Nutello dam kar na žlico. Divje, vem, samo si ne morem, ne znam pomagati. #nutellaaffair."
Ela je zapisala: "Ni dovolj to, da ima #nutella joule, še pod drogo so jo uvrstili. Pfuj in pfej." Na vse skupaj je Boštjan Gorenc dodal: "Ne potrebujem elesdija, ne potrebujem marijane, s skodelico nutelle letim sredi Ljubljane."
Policija: Vse več prijav v povezavi s spletom
Slovenska policija je sicer že obravnavala posamične primere kaznivih dejanj, pri katerih je bila njihova izvršitev povezana z različnimi družbenimi omrežji. Ta namreč postajajo vse bolj povezana z izvrševanjem različnih kaznivih dejanj (javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, kazniva dejanja na škodo mladoletnih oseb, izsiljevanja, grožnje, goljufije in druga). Za sam obstoj določenega kaznivega dejanja je pomembno, da je storilec s svojim ravnanjem izpolnil vse znake konkretnega kaznivega dejanja na način, kot ga opredeljuje Kazenski zakonik, in ne glede na to, ali je storjeno v spletnem okolju, so pojasnili.
Predvsem na škodo mladoletnikov in v povezavi s spletom je bilo v zadnjem obdobju več prijav v primerjavi s preteklimi leti. "Ocenjujemo, da je t. i. temno polje teh primerov še večje, saj otroci oz. mladoletniki v vseh primerih ne obveščajo staršev in tako ne pride do podajanja prijav," so sporočili s policije.
Pojasnili so, da policija v vsakem takem primeru preverja, ali so podani znaki kaznivega dejanja, in na tej podlagi izvede ustrezne ukrepe. Če gre za sum kaznivega dejanja, v vsakem konkretnem primeru v skladu s kriminalistično stroko in zakonskimi pooblastili izvede vsa potrebna opravila, preiskovalna dejanja in druge ukrepe z namenom odkritja storilcev in ustreznih dokazov. Med temi ukrepi je tudi zbiranje obvestil, ki ga izvajajo na različne načine, med drugim pridobivajo podatke tudi s pomočjo svetovnega spleta. Če je potrebno, sprožijo tudi mednarodno policijsko sodelovanje zaradi pridobivanja podatkov iz tujine.
V primeru obravnave kaznivih dejanj, ki so povezana z omenjenim družbenim omrežjem, policija sodeluje z administratorji, ki imajo sicer opredeljena pravila za sodelovanje z organi odkrivanja in pregona.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.