Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so zaključili hišne preiskave, v katerih so danes iskali dokaze za utemeljitev suma storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja pri Kolektorjevemu prevzemu Etre 33. Kriminalisti so obenem izpustili tudi zadnjo izmed petih pridržanih oseb, so za STA pojasnili na Generalni policijski upravi.
Preiskovalci so s hišnimi preiskavami začeli že ob 6. uri, opravili pa so 15 hišnih preiskav in pridržali pet oseb. Štiri so v poznih popoldanskih urah izpustili, zoper peto osebo pa so pridržanje odpravili v večernih urah. Kriminalisti so preiskave opravili na območjih ljubljanske, koprske in novogoriške policijske uprave. Predkazenski postopek usmerja Specializirano državno tožilstvo RS, je še sporočila policija.
"Kaznivi dejanji sta povezani z lastniškim prevzemom gospodarske družbe s sedežem v Ljubljani v letu 2010. Pri prevzemu je sodelovalo več fizičnih in pravnih oseb, ki so z različnimi pravnimi posli pridobile premoženjsko korist več gospodarskim družbam v skupni višini 3,2 milijona evrov," je pojasnil predstavnik generalne policijske uprave Drago Menegalija. Zagrožena kazen za obravnavani kaznivi dejanji je od enega do osmih let zapora.
Neuradno preiskujejo posle Stojana Petriča
Kriminalisti so danes obiskali idrijski Kolektor in prostore družbe Kolektor Etra v Ljubljani, pred prevzemom imenovane Etra 33. Po informacijah časnika Delo so kriminalisti obiskali tudi dom Stojana Petriča, ki lastniško obvladuje Kolektor.
V Kolektorju so potrdili, da je pri njih potekala hišna preiskava v zvezi s kazensko ovadbo, ki jo je pred štirimi leti vložila Hidria FIN. ''Predmet preiskave je bil proces nakupa podjetja Etra 33, ki ga je Kolektor kupil leta 2010,'' so potrdili.
''V ta predkazenski postopek je bil vključen tudi gospod Stojan Petrič, ki je v postopku preiskave preiskovalcem odstopil vso potrebno dokumentacijo. Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so poleg pisarn gospoda Petriča pregledali še pisarne podjetij, ki so bila vključena v nakup Etre. Preiskava NPU je bila korektna in dosledna, preiskovalci pa so dobili vso potrebno dokumentacijo,'' so pojasnili v Kolektorju in dodali, da je namen podjetja, ''da se postopek v zvezi s kazensko ovadbo Hidrie FIN zaključi in da se s tem dokaže, da je nakup podjetja Etra 33 potekal transparentno in da oškodovanja družbe Kolektor Group ni bilo''. To, kot so dejali, poudarjajo že več let.
Kaj preiskujejo?
Kriminalisti so pred leti s tožilci ustanovili posebno preiskovalno skupino, ki je pod drobnogled vzela vrsto poslov nekdanjega direktorja Kolektor Groupa Stojana Petriča. Preiskavo so razširili tudi na tujino in vanjo vključili več deset fizičnih in pravnih oseb.
Državno tožilstvo in kriminalisti so skupaj preiskovali sume obsežnih gospodarskih kaznivih dejanj, ki naj bi jih Petrič, slovenski menedžer leta 2013, zagrešil pri svojih poslih, v prvi vrsti pri privatizaciji Kolektorja ter nakupu delnic družbe Etra 33, je pred dvema letoma poročal Večer.
Po informacijah časnika je prvotna prijava na NPU izpostavljala zlasti transakcije z delnicami skupine Kolektor, ki so se začele v letu 2008. Takrat je FMR podjetju Fond posodil 9,1 milijona evrov, da je z njimi od Abanke in Vipa Holdinga odkupil 6,67 odstotka Kolektorjevih delnic - dva meseca kasneje jih je Fond "parkiral" pri družbi Salonit Anhovo.
Drugi posel, ki ga je preiskovala specializirana skupina, je nakup družbe Etra 33. Leta 2010 je njene delnice pokupila vrsta podjetij - poleg Kolektorja in FMR še Energotrans, Torion in Transing. Slednjemu je denar za posel posodil Kolektor, Transing pa je nato z delom posojila nakupil nekaj delnic Etre, preostanek denarja pa je posodil dalje Torionu in Transingu, ki sta pokupila še preostanek deleža.
Kot v primeru sodelovanja s Salonitom pa so tudi te družbe služile zgolj kot "parkirišča" za pravega lastnika - Petriča oz. Kolektor, je poročal časnik.
KOMENTARJI (318)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.