Novičeva odvetnika Žiga Podobnik in Monika Poje sta predložila zdravniško potrdilo Novičeve osebne zdravnice, da se ta ni sposoben udeležiti današnje obravnave, vse naslednje pa da je sposoben spremljati le dve ali tri ure dnevno. Zato sta predlagala, da sodišče narok preloži.
Senat sodišča, ki ga vodi sodnica Sinja Božičnik, zdravniškemu potrdilu ni sledil, saj da iz njega ne izhaja, da se Milko Novič ne more udeležiti naroka. Odločil je tudi, da bo sodišče postavilo sodnega izvedenca, ki bo preveril, ali je Novič sposoben prihajati na sodišče in če je, za koliko časa. Do takrat pa sodišče meni, da se je obravnav sposoben udeleževati.
V nadaljevanju današnjega prvega naroka v že tretjem sojenju je sodišče prešlo na branje Novičevega zaslišanja na policiji iz časa preiskave in zagovora pred sodiščem ob prvem sojenju. V nadaljevanju je bilo zaslišanje nekaterih prič, med drugim Jamnikovih staršev, ki, kot je znano, ne verjameta, da bi Novič lahko bil sinov morilec.
Starša in sestra so povedali, da jima je Jamnik zaupal, da ima težave z eno od nekdaj zaposlenih in Novičem (oba je inštitut odpustil, zaradi česar sta na delovno sodišče vložila tožbo), in Michelom Stephanom, ki ga je sodišče maja lani na prvi stopnji spoznalo za krivega napeljevanja k uboju enega izmed vodilnih na Kemijskem inštitutu Janeza Plavca. Pri tem naj bi ga najbolj obremenjeval spor s prvo.
Vsem trem je tudi dejal, da mu grozijo, a konkretnih imen in groženj ni navedel. Je pa izrazil skrb, da se mu bo kaj zgodilo, predvsem teden ali dva pred smrtjo, ko naj bi se po besedah staršev tudi povsem spremenil.
Nekoliko drugače pa je povedala Jamnikova žena. Mož neposredno pred umorom po njenih besedah ni bil nič drugačen kot sicer, prav tako ni izražal strahu, da bi ga ubili.
Sicer je vedela, da je imel Kemijski inštitut spora na sodišču z nekdaj zaposleno in Novičem. "Spor z Novičem ga je zelo bremenil, saj se je vseh obravnav udeleževal sam," je povedala. Ob tem je dodala, da je sicer Novič mesec ali dva pred smrtjo Jamnika izgubil vse postopke na sodišču. Glede nekdanjega zaposlenega na inštitutu Stephana pa je dejala, da je šlo za zadevo, ki je bila aktualna veliko let pred tem.
Obtožnica Noviča bremeni, da je 16. decembra 2014 zvečer na ljubljanskem Viču umoril svojega nekdanjega šefa Janka Jamnika, do katerega da je gojil zamere, ker je bil s Kemijskega inštituta odpuščen. Aprila 2017 je ljubljansko okrožno sodišče očitkom tožilstva pritrdilo in Noviča spoznalo za krivega ter mu izreklo 25 let zaporne kazen. Po pritožbi so konec leta 2017 enako ocenili višji sodniki, a je jeseni 2018, ko je bil Novič že v zaporu, vrhovno sodišče obe sodbi razveljavilo in odredilo novo sojenje.
Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je v ponovljenem sojenju Noviča oprostil, tožilstvo se je na sodbo pritožilo na višje sodišče. To je letos spomladi sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v novo, že tretje sojenje.
Z novim sojenjem se sicer mudi. Zadeva naj bi namreč zastarala oktobra letos, saj zakonodaja določa, da očitki zastarajo dve leti po razveljavitvi pravnomočne sodbe na vrhovnem sodišču. V času, ko je bila razglašena epidemija novega koronavirusa, sicer roki na sodiščih niso tekli, zato bi lahko po mnenju nekaterih zadeva zastarala tudi dva meseca pozneje.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.