Zaradi spornega mleka v prahu Sanlu, kontaminiranega s kemikalijo melamin, ki povzroča nastanek ledvičnih kamnov, so na Kitajskem umrli že štirje dojenčki, več kot 53.000 jih je zbolelo za okvarami ledvic. Melamin se običajno uporablja pri proizvodnji plastike in lepil, proizvajalci mleka v prahu pa naj bi ga dodajali, da bi izboljšali proteinsko vrednost izdelka. Po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua je 22 ljudi, ki so jih aretirali v ponedeljek, vpletenih v združbo, ki je izdelovala, prodajala ter v mleko dodajala omenjeno kemikalijo.

Po škandalu je odstopil vodja kitajskega urada za nadzor nad kakovostjo hrane Li Changjiang. Brez službe je ostal tudi Wu Xianguo, vodja komunistične partije v mestu Shijiazhuang, kjer se je najprej pojavilo kontaminirano mleko v prahu. Odstavljen je bil, ker je zadrževal objavo informacij o škandalu.
Kitajske mlečne izdelke so doslej prepovedali ali sprejeli druge ukrepe za omejitev njihove potrošnje še v Bangladešu, Bruneju, Burundiju, Gabonu, na Japonskem, v Maleziji, Mjanmaru, Singapurju, Tajvanu in Tanzaniji. Malezija je prepoved uvoza in prodaje še razširila, in sicer na kitajske slaščice, čokolado in vso hrano, ki vsebuje mleko.
Kitajsko sicer v zadnjih letih pretresajo številne afere, povezane z oporečno hrano in drugimi izdelki, ki jih prodajajo tako doma kot tudi drugje v svetu. Predvsem v ZDA, na Japonskem in tudi ponekod drugje so sporni ribji izdelki, hrana za hišne ljubljenčke in mesne kroglice privedle do ukinitve prodaje teh izdelkov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.