Škandal z zastrupljenim mlekom v prahu na Kitajskem dobiva vse hujše razsežnosti. Umrla je še ena oseba, tako da je skupno število žrtev naraslo na štiri. Ali je tudi tokrat umrl le nekaj mesecev star dojenček, kot se je zgodilo v prvih treh primerih, ne poročajo. Zaradi odpovedi ledvic na nitki visi tudi življenje več kot 150 otrok.
Kitajske bolnišnice medtem pokajo po šivih, saj zaskrbljeni starši po vsej državi vozijo svoje malčke na preglede. Že doslej so odkrili več kot 6200 obolelih, njihovo število pa se bo brez dvoma še povečevalo.
Največji kitajski proizvajalec mleka v prahu Sanlu je svojim izdelkom dodajal melamin, strupeno kemikalijo, ki jo uporabljajo za izdelavo plastike, gnojil in čistil. S tem so želeli povečati hranilno vrednost mleka, v resnici pa so ogrožali življenja najmlajših. Melamin namreč pri njih povzroča nastanek ledvičnih kamnov.
Zanimivo je, da je Sanlu veljal za tako zanesljivo podjetje, da oblasti tam niso izvajale rednih nadzorov kakovosti. Sicer pa je preiskava zajela kar 109 proizvajalcev mlečnih izdelkov in pokazala, da vsak peti v mleko dodaja nevarne kemikalije. Zaradi škandala so aretirali še 12 ljudi, skupaj pa že 18.
Melamin tudi v sladoledu in jogurtu
Tudi v Hongkongu so testirali 30 vzorcev različnih prehrambenih izdelkov in kar v osmih našle že omenjeno nevarno kemikalijo. Tako so sedaj okuženi tudi mleko, sladoled in jogurt.
"Preklicujemo tudi proizvodnjo izdelkov podjetja Yili," je povedala Constance Chan, nadzornica centra za prehrambeno varnost, "med njimi mleka, mlečnih napitkov, jogurtov in sladoleda.“
V naslednjih dneh bodo sledila še testiranja proizvodov drugih kitajskih proizvajalcev, nakar bodo na vrsti še morebitni drugi preklici, ki bodo potrebni.
Škandali na Kitajskem
Leta 2004 je zaradi podhranjenosti umrlo trinajst dojenčkov, 170 pa jih je moralo v bolnišnico. Hranili so jih s ponarejenim mlekom v prahu, ki ni vsebovalo hranilnih snovi.
V Združenih državah je lani poginilo več kot 200 psov in mačkov. Kitajski proizvajalci so namreč v hrano za živali dodajali melamin.
V Dominikanski republiki so lani prepovedali prodajo dveh vrst zobne paste, uvožene s Kitajske. V njej naj bi bile sledi smrtonosne kemikalije, zaradi katere je v Panami leto pred tem umrlo najmanj sto ljudi. Zastrupili so se s sirupom proti kašlju, prav tako uvoženim s Kitajske.
Konec leta 2006 in v začetku leta 2007 sta eden za drugim izbruhnila dva podobna škandala. Najprej so ugotovili, da so račja jajca barvali z rakotvorno barvo, da bi bila tako bolj rdeča in zato dražja. Nato pa se je izkazalo še, da so isto barvo dodajali rdečilom za ustnice.
Spomnimo še na odpoklice kitajskih igrač. Samo ameriška tovarna Mattel je proizvajalcem vrnila skoraj 20 milijonov igrač, ki so jim dodajali svinec.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.