Višje sodišče v Ljubljani je 5. marca razsodilo, da je Republika Slovenija Antonu Gazvodi dolžna plačati odškodnino za uničen nasad konoplje. Zoper sodbo je ministrstvo za notranje zadeve preko državnega pravobranilstva vložilo revizijo na vrhovno sodišče, saj menijo, da ''policija leta 1997 in 1998 ni ravnala nezakonito in protipravno, temveč je upoštevala takrat veljavno zakonodajo in izdano odločbo sodnika za prekrške''. ''O vložitvi revizije je ministrstvo za notranje zadeve seznanilo odvetniško družbo Čeferin, ki zastopa gospoda Antona Gazvodo, in jim tudi predlagalo, da z realizacijo sodbe počakajo do odločitve revizijskega sodišča,'' so v sporočilu za javnost zapisali na notranjem ministrstvu.
Odvetnik Gazvode, Uroš Pogačnik, je za 24ur.com potrdil, da je odvetniška družba Čeferin okoli 12.30 ure prejela faks ministrstva, da je pravobranilstvu predlagalo vložitev revizije. Predlogu, naj z realizacijo sodbe počakajo, ne bodo ugodili in bodo zahtevali izplačilo odškodnine pred odločitvijo vrhovnega sodišča, je pojasnil Pogačnik.
Gazvoda je zaradi uničenja nasada pred več kot petimi leti sprožil pravdni postopek in od države zahteval 1,3 milijona evrov odškodnine. Letos je doživel sodni epilog – višje sodišče je odločilo, da mu mora država plačati okoli 122.634 evrov odškodnine, 100.000 evrov zamudnih obresti in 4.000 evrov stroškov postopka. Zaradi po mnenju Gazvode prenizke odškodnine, se je oškodovanec odločil za revizijo postopka, ki jo je preko odvetnika Pogačnika vložil 7. aprila. ''Pravdni postopek je bil vložen za tri leta, 1997, 1998 in 1999. Višje sodišče pa je odločilo, da Gazvodi odškodnina pripada zgolj za leto 1998. Ker menimo, da je moja stranka upravičena do odškodnine za vsa tri leta, smo za preostali dve leti vložili revizijo,'' je pojasnil. Gazvoda prav tako zahteva odškodnino ''zaradi kršenja pravice do sojenja v razumnem roku'', je pojasnil Pogačnik. Spomnimo, Gazvoda se je zaradi dolgotrajnega procesa zatekel tudi h gladovni stavki. Takrat mu je sodišče zagotovilo, da bodo njegov primer zaključili najpozneje v začetku aprila.
In kako je do precej nenavadne zgodbe sploh prišlo? Gazvoda se je leta 1996 odločil, da bo poskusno vzgojil okoli 80 rastlin navadne konoplje. Želel je pridobivati eterična olja, o čemer je tudi obvestil policijo in ministrstvo za zdravje, pri vzgoji rastlin pa je sodeloval z Biotehniško fakulteto v Ljubljani in tujimi strokovnjaki. Leta 1997 je sledil šok, ko so ga obiskali policisti in mu uničili nasad. Predpisi takrat še niso razlikovali med konopljo kot mamilom in navadno konopljo, saj meja dovoljene vsebnosti THC ni bila določena.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.