Nezakonit zaseg in kazen nedolžnemu
Le nekaj dni pred koncem septembra leta 2016 je na letališču na Brniku pozno popoldne pristalo Adrijino letalo JP705 iz Tirane. Na mejni prehod je z vsemi ostalimi potniki prišel 22-letni albanski študent N.H. Slovenski policist D.T. je v potnem listu pri štetju dni, ki naj bi jih albanski državljan preživel v schengenskem območju, ugotovil, da naj bi prekoračil dovoljeno dobo. Naštel naj bi 101 dan, dovoljenih je le 90.

Albanski državljan je prek prevajalca povedal, da je dva meseca pred tem delal na Kreti in ker je pred potekom vizuma zbolel, je moral v bolnišnico. Zato so mu Grki izdali 10-dnevno vizo. Policist mu ni dovolil vstopa v državo in počakati je moral do jutra. Takrat je v službo prišel vodja izmene, policist Franc Brvar. Takoj je ocenil, da je grški schengenski vizum v biometričnem potnem listu Albanca ponarejen. Osumili so ga kaznivega dejanja in poklicali kranjsko tožilstvo. Višja državna tožilka Helga Dobrin je na podlagi ovadbe policistov letalske policije takoj odvzela potni list, 22-letniku pa ponudila, da ga ne bo preganjala, če nakaže 600 evrov v korist javne ustanove – Splošne bolnišnice Izola. N.H. je plačal, pokazal potrdilo o plačilu, tožilka pa je ovadbo zavrgla, albanski študent pa je bil brez potnega lista izgnan nazaj v Tirano.
Policijska napaka pometena pod preprogo
Šest dni kasneje so policisti ugotovili, da so se zmotili, in o vsem tem molčali. Slovenski policist, ki je bil tri mesece v operaciji Frontex na otoku Chios na grško-turški meji, je po preverjanju ugotovil, da so albanskega študenta po krivem obtožili in kaznovali. Fotografije vloge za vizum in kontrolnega žiga je posredoval tako policistu, ki je Albanca ustavil, kot vodji izmene.

Vse to je vedel tudi komandir postaje Jure Lešnjak, ki pa kot odgovorni ni ukrepal, in vse skupaj so pometli pod preprogo. Z grškimi vizumi sicer so težave, grške oblasti so precej površne pri izdaji in kodni zapis lahko včasih zavede, a naši policisti so za to vedeli in če bi takoj preverjali pri grških policistih, se napaka ne bi zgodila. Tako pa niso obvestili ne tožilstva ne Albanca, ki je po nedolžnem ostal brez 600 evrov in potnega lista.
Tri leta se ni zgodilo nič, šele po našem preverjanju so na policiji po daljšem in temeljitem preverjanju, očitkov je cela vrsta, ugotovili nepravilnosti. S Policijske uprave Kranj so nam sporočili, da so pri pregledu vizuma ugotovili "odstopanja od standardov in značilnosti, ki se pojavljajo pri ponarejenih vizumih", in da je bil tujec (zaradi prekoračitve dolžine bivanja) pravilno odstranjen iz države. Toda: "V trenutno aktualni notranjevarnostni preiskavi je policija pristnost vizuma preverila pri grških varnostnih organih in prejela informacijo, da je listina pristna. Z ugotovitvijo je Policijska uprava Kranj takoj seznanila pristojno državno tožilstvo, ki je proti tujcu vodilo postopek. Aktivnosti v tej zvezi še potekajo. O nepravilnostih pri obravnavi kaznivega dejanja je bil že obveščen tudi Posebni oddelek na Specializiranem državnem tožilstvu. Postopek v policiji se bo v tem delu nadaljeval po prejetju ugotovitev posebnega oddelka. V enoti tudi še poteka strokovni nadzor nad obravnavo kaznivih dejanj ponarejanja listin."

Delo na črno, domača uporaba službenih vozil
A zaradi zastaralnega roka za policiste posledic skoraj gotovo ne bo. Po naših informacijah v notranjem nadzoru pri letališki policiji med drugim preiskujejo tudi sum dela na črno. Eden izmed policistov naj bi od komandirja dobival proste konce tedna, med katerimi naj bi vodil turistično agencijo, ki jo oglašuje na Facebooku. Agencija ni prijavljena nikjer, policist ne plačuje ne davkov ne prispevkov. Policijska uprava Kranj odgovarja: "O sumu dela na črno bo policijska uprava z ugotovitvami seznanila pristojno službo finančne uprave. Uslužbencu bo izdano pisno opozorilo direktorja Policijske uprave Kranj po internih predpisih, preiskava pa bo v tem delu ostala odprta."
Policisti so v teh dneh dobili tudi pisno opozorilo direktorja PU Kranj zaradi nepravilnosti pri evidentiranju vožnje službenih vozil. Po naših virih, naj bi se s službenimi vozili prevažali na zasebne izlete in prireditve, a ker so roki za uvedbo disciplinskih postopkov že zastarali, tudi tu posledic ne bo.
Opozorila komandirju in pomočniku komandirja
Generalna policijska uprava je sicer dve nepravilnosti s Postaje letališke policije Brnik že obravnavala in jim jih ni uspelo potrditi. Komandirju postaje Juretu Lešnjaku so očitali prejemanje podkupnine v obliki brezplačnih letalskih kart, a suma kaznivega dejanja niso potrdili. Je pa dobil komandir opozorilo, naj upošteva predpise o sprejemanju daril javnih uslužbencev.
Zaradi povzročitve prometne nesreče v vinjenem stanju leta 2013 je bil obravnavan pomočnik komandirja in dobil opozorilo pred odpovedjo delovnega razmerja. Notranji nadzor pa ni mogel potrditi obtožb, da naj bi se prav ta pomočnik komandirja leta 2013 po gorenjski avtocesti podil za nemškim porschejem. Vozniki naj bi klicali, da jih golf s slovenskimi registrskimi oznakami ogroža, policisti so zato postavili blokado, ki pa naj bi se je pomočnik komandirja izognil po domnevnem klicu kolega z letališke policije.

Kakšne bodo posledice teh številnih nepravilnosti, še ni jasno, to se še skupaj odločata Sektor za notranje preiskave in integriteto na Generalni policijski upravi ter PU Kranj. Prav tako so nam s tožilstva odgovorili, da preiskava še poteka, bodo pa policisti albanskemu državljanu vrnili tako potni list kot tudi denar.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.