Ogled kraja železniške nesreče, ki se je zgodila v petek in v kateri je šest ljudi umrlo, več deset pa je bilo ranjenih, se je končal, poročajo hrvaški mediji. Da so preiskovalci včeraj zvečer končali z ogledom, je potrdila tudi tiskovna predstavnica PU splitsko-dalmatinske županije. Zdaj bodo kraj nesreče pregledali še preiskovalci Hrvaških železnic (HŽ), ki vodijo ločeno preiskavo.
''Ogled je potrdil, da obstaja možnost, da se je nesreča zgodila zaradi tekočine, ki je bila na tirih, čeprav tam ne bi smela biti,'' je povedal preiskovalni sodnik in dodal, da več informacij ne sme posredovati, saj preiskava še vedno poteka. Preiskovalci so med ogledom izvedli tudi svojevrsten poskus, ki je bil sestavni del preiskave, saj so z njim želeli potrditi verjetnost, da je prav sporna tekočina na tirih povzročila nesrečo.
Med poskusom so progo polili z isto tekočino, kot je bila na progi v času nesreče, bile pa so tudi podobne vremenske in temperaturne razmere, le hitrost vlaka, ki je vozil po progi, je bila manjša od hitrosti 'vlaka smrti'. Kot piše Jutarnji list, se je takoj, ko je vlak začel drseti, zaslišal krik: ''Ni dobro, ni dobro, kolesa so zablokirala, drsi kot po ledu!'' V obeh poskusih, ko je vlak vozil le 30 kilometrov na uro in na povsem ravnem delu proge, se je iz podvozja lokomotive slišal podoben zvok, kot se sliši pri avtomobilu brez ABS sistema, ki poskuša zavirati na spolzkem cestišču.

Tretji test je bil še bolj šokanten – lokomotiva je poskušala speljati z mesta, na katerem je bila polita tekočina in rezultat pri komaj pet kilometrov na uro je bilo 'cviljenje' koles, kot da bi vozil po polmetrskem blatu.
''Vse ste slišali, vse ste videli. Ni drugega razloga kot ta,'' je povedal eden od zaposlenih na HŽ, izkušen strojevodja, ki je sodeloval pri poskusu. Potrdil je tudi, da je bil – po njegovem mnenju – največji problem čas, ki je pretekel med nanašanjem tekočine ob progi in prihodom nagibnega vlaka iz Zagreba. ''Preteči bi morale najmanj štiri ure, kot kaže, pa so progo premazali neposredno preden je pripeljal vlak,'' je še dodal.
Po neuradnih informacija naj bi tekočino, ki naj bi najverjetneje povzročila nesrečo, vsako leto nanašali ob progi, da iskre, ki jih povzroča vlak, ne bi zanetile požara. Vendar pa tekočina ne bi smela biti na tirih. Kako je tam končala, še ni znano. ''Vse do petka te proge niso nikoli testirali na to tekočino. Preden so jo kupili in uporabili, tudi niso naredili analize, ki bi pokazala, kako se bodo ‘obnašali‘ vlaki, ki bodo prišli v stik s to tekočino,'' je povedal predsednik sindikata strojevodij Nenad Mrgan.
Vse kaže na to, da je zaradi tekočine na progi nesrečo doživel tudi strojevodja, ki je v petek hitel na pomoč ponesrečenim. Strojevodja Ante Lojić je namreč vozil delovno lokomotivo, ko so ga HŽ napotile iz Kaštel Staroga proti mestu petkove tragedije. Po poročanju Večernjega lista so tudi njemu na istem mestu odpovedale zavore.
''Na kraj nesreče so me poslali, da bi potnike peljal do postaje v Kaštel Starom, kjer so jih čakali avtobusi. No, nekaj 700 metrov prej smo kar naenkrat začeli drseti. Vedel sem, da je vlak v dobrem stanju, zato me je to začudilo. Vlaka nisem več obvladal in začel sem drseti, kot bi bil na ledu,'' je povedal in dodal, da je videl, da so tračnice polite in ''vse bolj hitro sem se približeval križišču s cesto. Po isti poti je prihajala tudi pomoč na kraj nesreče. Z menoj je bil tudi sprevodnik, pri zapornici pa je bil kolega, ki jo je takoj spustil''. Ante je še povedal, da so mu zavore začele spet delovati okoli 200 metrov pred zapornico.
Podjetje preiskuje policija

Zagrebško podjetje Intrade, ki je kupilo tekočino, je v preiskavi, sina lastnika pa je zaslišala policija. Sodišče je izdalo tudi odločbo o zasegu dokumentacije, povezane s postopkom javnega nakupa. Vzorce tekočine so poslali na analizo, policija pa preiskuje tudi poslovanje HŽ, in sicer vodjo službe za ekologijo Ivana Medaka, ki je odgovoren za nakup tekočine.
Delavci podjetja Intrade so v petek, vsega nekaj minut pred prihodom nagibnega vlaka, premazali železniško progo, velike količine protipožarne tekočine pa so se znašle tudi na tirih, kar se ne bi smelo zgoditi. Strokovnjaki so bili prav ogorčeni, ko so videli, koliko bele snovi je končalo na tirih.
Kaj bi bilo, če bi … ?
Če bi HŽ vgradile opremo vredno 400 milijonov evrov namenjeno modernizaciji Ličke proge, se ena od največjih tragedij v zgodovini hrvaškega železniškega prometa morda ne bi zgodila. Za vgradnjo opreme so imeli dovolj časa, saj so jo kupili še pred letom 2005. Od takrat pa do danes je oprema shranjena v skladišču, kar so potrdili tudi na HŽ. Hrvaški Jutarnji list se že sprašuje, zakaj je ne vgradijo. Morda zato, ker je bil nakup nezakonit?
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.