Policija je danes predstavila izsledke obsežne kriminalistične preiskave organiziranega kriminala, katere vrhunec je bil v petek, ko je po Sloveniji potekalo več kot 70 hišnih preiskav. Kot so povedali, so na območju Policijske uprave Ljubljana zasegli 7,295 kilograma kokaina, 1,846 kilograma heroina, osem kilogramov hašiša in več kot šest kilogramov amfetamina. Zasegli so tudi šest različnih pištol, za katere osumljenci niso imeli dovoljenj, in 52 nabojev različnih kalibrov ter tudi avtomobil audi Q5, več kot 30 mobilnih telefonov, nakit ...
V Kranju pa so zasegli 2,5 kilograma konoplje, 195 sadik konoplje, 1,4 kilograma amfetaminov, 560 gramov sredstev za redčenje prepovedanih drog, 475 gramov heroina, 81 gramov kokaina, dve ročni bombi, pet pištol, več nabojev in telefone ter sim-kartice. Policija je tako vse skupaj zasegla okoli 35 kilogramov drog v skupni vrednosti pol milijona evrov.
Pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije generalne policijske uprave Marjan Fank je povedal, da je trenutno ovadenih 47 oseb za skupno 193 kaznivih dejanj. Pojasnil je, da je potekalo tudi mednarodno sodelovanje policije. Italijanski policisti so tako zasegli 4,5 kilograma kokaina, francosko policijo pa so opozorili, da je bilo vojaško orožje in eksploziv, ki so ga zasegli pri nas, namenjeno v Francijo. Francoski kolegi pa zdaj preučujejo možnost, da bi lahko bilo orožje namenjeno za teroristično dejavnost. Preiskava je pokazala tudi zelo dobro urejene odnose med kriminalnimi združbami, sodelovanje pa je bilo pogojeno z narodnostno podlago (območje nekdanje Jugoslavije).
Količine in raznovrstnost zasežene prepovedane droge, orožja in eksplozivnih sredstev potrjujejo, da so kriminalne skupine trgovale z velikimi količinami. Za trgovanje na veliko pa so uporabljali in pridobivali tudi večja finančna sredstva. Fank je povedal, da v zvezi s tem že in bo tudi v bodoče potekala vzporedna finančna preiskava, del finančnih sredstev, premičnin, vrednejših predmetov pa je že zasežen (vozila, zlato, dragocenosti …). "Rezultatov preiskave seveda ni mogoče ocenjevati le s količino zaseženih predmetov in snovi, saj je vsaj toliko pomembno odkritje kriminalne združbe in onemogočanje njihovega nadaljnjega delovanja," je še povedal Fank.
Akcije se je je že prijelo ime "Očistimo Slovenijo", kot kaže pa so z njo kriminalisti zadali hud udarec kriminalni združbi, ki je preprodajala orožje, drogo in izsiljevala. Vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Kranj Boštjan Lindav je povedal, da je preiskava pokazala, da je 33-letni državljan Črne gore, ki je bival na območju Škofje Loke, vodil organizirano kriminalno združbo, ki je prevažala konopljo in heroin iz Črne gore po balkanski poti čez Slovenijo v države zahodne Evrope. Predvsem konoplja pa je bila namenjena Slovencem. Z območja nekdanje Jugoslavije so v Francijo in na Nizozemsko tudi tihotapili orožje, ki so ga skladiščili na območju Kranja. To orožje so osumljenci v ciljnih državah zahodne Evrope zamenjali za kokain in amfetamin, je dejal Lindav.
S kokainom hotel plačati polovico hiše
Združba je bila nasilna, predvsem pri izterjavi dolgov, je pojasnil Lindav. Vodje združb so podrejene ustrahovali z različnimi grožnjami o podstavitvi bomb, če bi ti kakor koli razkrili delovanje združbe, je opisal Lindav. Za plačilo za izpeljane posle je združba uporabljala osebna vozila, nepremičnine ter drage kovine in nakit. Le trije osumljenci so imeli stalno zaposlitev, vsi ostali so bili nezaposleni, kljub temu pa so imeli v lasti draga vozila, nakit, prestižne ročne ure, nekateri pa celo več nepremičnin. Med akcijo so tako zasegli večje vsote gotovine, samo v Ljubljani okoli 35.000 evrov. Glavni osumljenec pa je med preiskavo poskušal s kokainom plačati polovico stanovanjske hiše na območju Radovljice.
Vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Ljubljana Branko Japelj je dejal, da je v Ljubljani kriminalno združbo vodil 40-letni črnogorski državljan. Dean Jurič, vodja Sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Koper, je dejal, da so z delom pod krinko ugotovili, da je 23-letnik iz Postojne kriv za povečano ponudbo heroina, kokaina in konoplje na območju Postojne ter da je drogo kupoval od 26-letnega Ljubljančana. Med preiskavo so sledili Ljubljančanu in ugotovili, da je slednji drogo dobavljal tudi kolegu v Novo Gorico, prodajali pa so jo tudi ljudem, ki so v Ljubljano prihajali iz Avstrije. Heroin so prodajali po ceni od 40 do 50 evrov za gram.
V Ljubljani so se zaslišanja nadaljevala
V soboto in nedeljo so nato potekala zaslišanja, v Kranju in Kopru so se končala že med vikendom, nadaljevala pa so se v Ljubljani. Preiskovalna sodnica Okrožnega sodišča v Ljubljani je danes zaslišala še tri osebe. Za dve osebi je odredila pripor, za eno pa hišni pripor; za vse iz razloga ponovitvene nevarnosti.
Pred dvema preiskovalnima sodnicama, potem ko je bilo v soboto za 10 oseb odrejeno sodno pridržanje, je bilo že včeraj zaslišanih sedem oseb, so še sporočili z Okrožnega sodišča v Ljubljani. Za eno osebo je bil odrejen hišni pripor iz razloga ponovitvene nevarnosti, za štiri osebe pripor iz razloga ponovitvene nevarnosti, za dve osebi pa pripor iz razloga ponovitvene nevarnosti ter begosumnosti, so še dodali. Osebe, zoper katere je bil odrejen pripor oziroma hišni pripor, imajo v skladu z Zakonom o kazenskem postopku možnost pritožbe zoper sklep preiskovalnega sodnika, in sicer v roku 24 ur, ko jim je bil sklep vročen. O pritožbah odloča zunajobravnavni senat, in sicer v roku 48 ur od prejema pritožb.
Spomnimo ...
V petkovi policijski akciji, v kateri je sodelovalo več kot 350 policistov in kriminalistov, so pridržali okoli 60 osumljenih, a so do večera približno polovico že izpustili. V osrednji Sloveniji, na Gorenjskem in Primorskem so možje v modrem opravili več kot 70 hišnih preiskav, v katerih so zasegli tudi večjo količino prepovedanih drog in različnega orožja.
Akcija je del obsežne kriminalistične preiskave, ki poteka od leta 2010, osumljene osebe pa naj bi sodelovale pri nedovoljenem trgovanju z orožjem in drogami. Pridržani naj bi bili člani in voditelji več mednarodnih kriminalnih združb, ki so bile med seboj dobro povezane in so večinoma delovale na območju Balkana in več držav EU.
KOMENTARJI (535)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.