Uporaba e-prijave je preprosta, uporabnik pa ne potrebuje digitalne identitete (digitalno potrdilo ali smsPASS). "Pri tem vam zagotavljamo popolno anonimnost. To pomeni, da vam ni treba napisati svojih osebnih podatkov in ti tudi niso razkriti (IP številka računalnika, s katerega je bila poslana prijava, ni vidna). Če želite, da bi se na vas tudi osebno obrnili, pa lahko navedete svoje kontaktne podatke. Prav tako uporabnik ne potrebuje digitalnega certifikata, omogočeno pa je pripenjanje prilog," pojasnjujejo na Policiji.
Prijavitelje pozivajo, naj v tovrstnih anonimnih prijavah sporočijo čim več konkretnih, preverljivih podatkov, saj jih za dodatna pojasnila, ker je prijava anonimna, ne morejo naknadno kontaktirati.
"Poznamo več vrst nasilnih spolnih ravnanj, med katerimi je najhujše posilstvo, sem pa spadajo tudi vsa preostala spolna ravnanja, ki jih žrtev občuti kot prisilo oz. se zgodijo brez njene privolitve," še dodajajo na Policiji.
Do anonimne e-prijave nasilnih spolnih ravnanj je mogoče dostopati prek:
- državnega portala eUprava, v rubriki Država in družba - Kazniva dejanja in prekrški
- državnega portala eUprava, v rubriki Vsebine - Anonimne e-prijave
- na spletni strani Policije, v rubriki Anonimne e-prijave
Nasilna spolna ravnanja so v kazenskem zakoniku opredeljena kot kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost in so eden najhujših posegov v osebnostno celovitost posameznika. V to skupino kaznivih dejanj sodijo poleg posilstva še spolno nasilje, spolna zloraba slabotnih oseb, spolni napadi na otroke oz. osebe, mlajše od 15 let, kršitev spolne nedotakljivosti z zlorabo položaja idr.: "Kaznivo dejanje zoper spolno nedotakljivost je treba čimprej prijaviti Policiji. Ta vsako prijavo skrbno prouči in primerno ukrepa."
Žrtve nasilnih spolnih ravnanj sicer le-teh pogosto ne želijo prijaviti zaradi občutka krivde in sramu ali pa se bojijo maščevanja napadalca. Prav tako želijo čimprej pozabiti na to, kaj se jim je zgodilo. Bojijo se tudi stigmatizacije in odziva okolice, če se bo za dejanje razvedelo. Lahko pa je žrtev tudi v takem šoku, da zaradi tega ne more razumno odreagirati: "V Policiji vsekakor razumemo upravičeno zadržanost posameznikov, ki prestanejo takšno travmatično izkušnjo. Obenem pa policisti in kriminalisti zagotavljamo, da bomo storili vse, kar je v naši moči, da žrtev zaščitimo in preprečimo, da bi se dejanja še kdaj ponovila, zato želimo žrtve in vse, ki bi o takšnih ravnanjih kar koli vedeli, spodbuditi, naj dejanja prijavijo. Prijavo nasilnih spolnih ravnanj lahko poda kdor koli, tudi v imenu žrtve, ki morda sama take prijave ne zmore. Žrtve se lahko, če/ko imajo kakršne koli zadržke do neposredne prijave Policiji, obrnejo tudi na nevladne organizacije, ki se ukvarjajo s pomočjo žrtvam spolnega nasilja. Če želijo, lahko tudi v njihovem spremstvu obiščejo ali pokličejo Policijo in prijavijo storilce."
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.