59-letnika, ki je poskušal izvesti atentat na vidne slovenske politike, so včeraj popoldne pripeljali pred krškega preiskovalnega sodnika, kjer se je branil z molkom. Sodnik je zanj odredil pripor.
Osumljencu, ki naj bi bil hrvaški vojni veteran, ki so ga iz Nemčije izgnali, potem ko je zaradi poskusa umora z eksplozivnim telesom odslužil svojo kazen, grozi nekaj let zapora.
Znanih vse več podrobnosti o osumljencu
Čeprav identiteta moškega urano ni znana, pa se neuradne informacije hitro kopičijo. Osumljenec naj bi bil Josip Zagajski, novica o njegovih namerah pa se je hitro razširila v njegovem rodnem mestu Markuševečka Trnava, ki je v bližini Zagreba.
"Pri meni je bila policija in me spraševala o Josipu. Povedal sem, kar vem, vendar ga nisem videl že dva meseca. Ne vem, kaj se z njim dogaja, niti kje je, dokler mi niso povedali. Še malo prej smo ga poskušali priklicati po telefonu, vendar se ni oglašal,'' je povedal Stjepan Horvatić, osumljenčev polbrat. Kaj ga je privedlo do tega, da se je v Slovenijo odpravil z bombami, kot pravi Horvatić, ne ve. ''Josip je bolan, ima svoje težave. To je posledica vojnih travm. Ne vem, kaj mu je bilo tega treba,'' je še povedal polbrat in dodal, da je Josip, potem ko se je vrnil iz Nemčije, pogosto menjal naslove.
Njegov poveljnik Mile Dedaković - Jastreb je dejal, da je bil Zagajski izjemen vojak, ki je prostovoljno vstopil v hrvaško osamosvojitveno vojno, v kateri je bil ranjen v glavo. Kljub tej rani pa mu zdravniki niso postavili diagnoze posttravmatičnega stresa, bil pa naj bi duševni bolnik.
"Dober, pošten, prijazen, ljubezniv, šaljivec … vse,“ je o Zagajskem povedal njegov svak Dragutin Vuković. Prijatelji Zagajskega pravijo, da ni bil nagle jeze, pa tudi politika ga ni preveč zanimala, zato je nekatere njegova poteza presenetila, ne pa vseh. "Jaz se ne čudim. Veliko ljudi bi naredilo kaj takega, če bi bili pogumni,“ je dejal njegov sosed in prijatelj Branko Bobić.
Danes je dogajanje znova komentiral tudi premier Borut Pahor, saj naj bi bil prav on Hrvatova tarča. "Gre za posameznika, ki je podobno dejanje storil že v preteklosti. To je osamljen primer ekstremista, ki je posegel v urejanje stvari, ki so v domeni politike," je dejal premier. Pojasnil je, da odgovornosti za njegovo dejanje ne more pripisati hrvaški strani.
Spomnimo …
V petek popoldne so policisti ob kontroli na železniškem mejnem prehodu v Dobovi na vlaku, ki je iz Beograda peljal v Zürich, naleteli na moškega, ki je vpisan na črni schengenski seznam. Med pogovorom s policistom je moški prijel bombo, ki jo je imel pri sebi in jo poskušal aktivirati, vendar mu je policist to preprečil. Pozneje so pri njem našli še štiri ročne bombe, s katerimi je, tako je povedal, nameraval izvesti napad na slovenske vladne zgradbe in vidne slovenske politike, najverjetneje na premierja Pahorja.
Razlog za to naj bi bil Pahorjev način reševanja težav glede pristopnih pogajanj Hrvaške za vstop v EU. Osumljenec je sicer policistom dejal, da je na vlaku, ki je že odpeljal proti Ljubljani, še več njegovih pajdašev, zato so številni policisti v Ljubljani pregledali 105 potnikov in njihovo prtljago, vendar domnevnih sostorilcev niso našli.
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.