
Kot je na novinarski konferenci danes pojasnil pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije Marjan Fank, je 86 mariborskih kriminalistov in 53 policistov minulo sredo izvedlo 25 hišnih preiskav, pri katerih so našli 215 tisoč cigaret različnih znamk, večjo količino žganih pijač, okoli 45 tisoč evrov gotovine in strelno orožje. 17 ljudem so odvzeli prostost, ovadili pa so jih 24, in sicer 18 slovenskih, tri srbske, dva avstrijska in enega makedonskega državljana.

Zaseženo blago prodal nazaj
Policisti so nato s prikritimi ukrepi v zadnjem letu dni še pred zaključkom preiskave zasegli okoli 3,2 milijona cigaret znamke Mond Virginija Blend v vrednosti 352 tisoč evrov.
Del pretihotapljenih cigaret je slovenska policija zasegla in jih predala carini, pri tem pa je eden izmed uslužbencev carine zlorabil svoj uradni položaj in omenjeno blago spet prodajal nazaj hudodelski združbi. Policija in carina sta zadevo skupaj dlje časa spremljali in opazovali, policisti pa so na dan, ko so potekale hišne preiskave, v njegovi pisarni in v skladišču, kjer je bilo shranjeno blago, zasegli listine, povezane z uničenjem blaga.

''Takoj po odkritju oziroma hišni preiskavi in priprtju delavca smo v Carinskem uradu Ljubljana uvedli notranji nadzor nad področjem, kjer je delal ta carinik. Notranji nadzor se opravlja za daljše obdobje, in sicer nad vsemi podrobnostmi dela tega delavca in tudi širše. Notranjerevizijska služba Carinske uprave Republike Slovenije bo sedaj izvedla natančno revizijo celotnega področja zasegov, skladiščenja, prodaje in uničenja blaga,'' je dejal Stanislav Mikuž, namestnik generalnega direktorja Carinske uprave Republike Slovenije.
Po njegovih besedah je bil delavec izpuščen iz pripora, od včeraj dalje pa je na bolniški. Delavec tega dela ne bo več opravljal, odvzeli so mu tudi vse dostope v njihove sisteme. Postopek odpovedi delovnega razmerja je odvisen od podatkov, ki jih bodo dobili od policije, in rezultatov notranjega nadzora. "Če se bodo sumi izkazali za utemeljene, sledi odpoved delovnega razmerja. Dogodek v Carinski upravi RS obžalujemo, vendar smo obenem zadovoljni, da prihaja do razkritij nepoštenih delavcev,'' je še dodal Mikuž.
Goljuf je imel ključe skladišča
V letih 2009 in 2010 je bilo v skladišče Carinskega urada Ljubljana vnesenih 15.698 zavojev cigaret. Po podatkih iz listin carine je bila uničena celotna količina zaseženih cigaret, kar izhaja tudi iz zapisnikov tričlanske komisije, katere član je bil tudi pridržani carinik. Pridržani carinik je bil edini pooblaščeni za vodenje skladišča in tudi edini, ki je imel ključe tega skladišča, tako da je delo opravljal samostojno.

Zabojnik cigaret prinaša milijon evrov dajatev
Tihotapljenje in prodaja cigaret na črnem trgu sta prisotni predvsem v državah, kjer so dajatve na cigarete visoke. Osnovna cena cigaret je običajno relativno nizka. V Sloveniji dajatve predstavljajo približno 2/3 maloprodajne cene cigaret. Na zabojnik cigaret pride približno 1.000.000 evrov dajatev.
Dajatve so v večini zahodnoevropskih držav veliko višje kot pri nas, na Balkanu pa veliko nižje. Nabavna cena škatlice cigaret je npr. v Bosni in Hercegovini 1,2 evra. V Sloveniji bi zanjo odšteli do 2,4 evra, v Italiji pa med 4 in 5 evri. Zaradi razlik v ceni so cigarete glede na visok delež dajatev zanimivo tihotapsko blago.
V Sloveniji se nelegalne cigarete prodajajo zelo prikrito predvsem z neposrednim dobavljanjem stalnim odjemalcem, podobno kot prepovedane droge, tako da je nadzor nad drobno prodajo problematičen in zahteva posebne ukrepe.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.