Črna kronika

Nakradla 35.000 evrov

Koper, 17. 01. 2008 12.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kriminalisti so aretirali dva osumljenca, ki sta kradla denar preko spletnega bančništva.

Koprski kriminalisti so aretirali dva osumljenca, 28-letnega moškega in 45-letno žensko, ki sta skupaj z neznanimi osebami kradla denar preko spletnega bančništva in več državljanov Slovenije oškodovala za približno 35.000 evrov.

Kriminalisti so prijeli dva osumljenca s koprskega območja.
Kriminalisti so prijeli dva osumljenca s koprskega območja. FOTO: Jani Dolinšek

Neznani storilci so vdrli v informacijski sistem in pridobili varnostne certifikate spletnega bančništva komitentov slovenskih bank, nato pa denar nakazali na TRR dveh sostorilcev iz koprskega območja. Storilci so do računov oškodovancev vstopali z računalnikov z različnimi IP naslovi iz Slovenije, osumljencema pa so prek GSM telefona in e-sporočil dajali navodila, kako naj ukraden denar nakažeta neznanim osebam v Rusijo, in sicer preko nakaznic Western Union.

Kriminalisti so ugotovili, da so slovenska osumljenca h kaznivemu dejanju napeljali neznani storilci, domnevno iz Rusije, ki so se predstavljali za predstavnike večje družbe, ki posluje z zahodnoevropskimi državami in išče posrednika v Sloveniji. Neznanci so osumljencema v Sloveniji sporočali imena oseb, s katerimi naj bi poslovali, v resnici pa so bili to ljudje, katerim so s spletnim bančništvom kradli denar. Ko so nakazali denar sostorilcema v Sloveniji, so jima sporočili tudi imena oseb v Rusiji. Tem sta osumljenca prek nakaznic poslala tudi večino denarja. Del zaslužka pa sta zadržala zase.

Zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja velike tatvine je bila zoper oba osumljenca na Okrožno državno tožilstvo v Kopru podana kazenska ovadba.

Policija pa še vedno zbira obvestila in ugotavlja ali so bili v kazniva dejanja vpleteni tudi lastniki IP naslovov računalnikov iz Slovenije, iz katerih so bile izvršene bančne transakcije. Policija namreč ugotavlja, da so navadno tudi lastniki IP naslovov žrtve kaznivih dejanj. Neznanci namreč preko interneta vdrejo v njihove računalnike, ukradejo njihove IP naslove in jih nato uporabijo pri kaznivem dejanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

robinud@volja.net
18. 01. 2008 10.19
Uh, kaj pa detajli ? Za katere banke gre ? Kak ugotovim ali sem okužen/žrtev/oropan ???
LomilkaSrc
18. 01. 2008 09.34
dchello se strinjam s tabo. IP naslovi so večinoma dinamični to pomeni da se stalno spreminjajo. kar se tiče kodiranja pa je tako lahko prit do šifre da je že skoraj smešno. sem 100% , da vsem timstim ki so ukradli geslo imajo nameščenga trojanca. tale namreč se ne ukvarja z 256 bitnim kodiranjem ampak enostavno bere dogodke na vaši tipkovici. in to časovno realno. samo še na določen e-mail naslov jih pošlje pa so vam že izpraznili račun. hehe
MaLi_BoG
18. 01. 2008 01.24
jst če bi kdaj u življenju hotew kaj ukrast...bi bila to lasulja od janeza janše....
Remark18
17. 01. 2008 22.50
24ur piše: "Kriminalci kradejo denar tudi preko spleta" Madona odkrili so toplo vodo. To je že nekaj let najbolj dobičkonosni "posel" kriminalcev. Dejstvo je, da v svojih vrstah imajo izredno izobražene in visoko motivirane ( kaj je večja motivacija od edenarja) strokovnjake, ki se trudijo biti en korak pred zaščito. To ni nič novega v svetu, samo da sedaj prihaja tudi k nam. Ne razumem zakaj vsi vidijo rešitev v generatorju enkratnih gesel, ko pa tudi to ni varno. Če nekdo ponaredi stran neke banke, in uporabnik vpisuje svoje podatke kljub temu da zastavljajo "čudna" vprašanja vezana za varnost, po tem tudi generator enkratnih gesel ne pomaga. Je pa bolj varen, ampak nas nič ne more zaščitit pred lastno neodgovrnostjo ali nepazljivostjo.
Sandi Miševski 1
17. 01. 2008 20.52
to bi se js tud naucil
dchello@yahoo.com
17. 01. 2008 13.19
Ukradejo njihove IP naslove? Lahko kvečjemu okužijo njihove računalnike in jih kot zombije uporabljajo v zle namene, na primer za pošiljanje spama, krajo gesel in še kaj drugega.
janezek123@gmail.com
17. 01. 2008 13.14
Je že zadnji čas, da vse banke preidejo na generatorje enkratnih gesel, ker tile digitalni certifikati res niso varni.