Slovenija sicer nima nacionalne raziskave o uporabi drog in o odvisnosti, vendar pa manjše raziskave, predvsem ocene pristojnih organov, kažejo na to, da je pri nas najbolj razširjena droga še vedno marihuana. Javnomnenjska raziskava iz leta 1999 je pokazala, da je 10,6 odstotka starejših od 18 let priznalo, da uživajo eno ali več nezakonitih drog; 8,8 odstotka pa jih je odgovorilo, da so vsaj enkrat poskusili marihuano.
Različni viri, predvsem policijski dosjeji in podatki o zdravljenju odvisnikov kažejo, da je v Sloveniji 5,4 odstotka problematičnih uživalcev drog na 1000 prebivalcev, starih od 15 do 64 let. Problematične droge so po oceni agencije tiste droge, ki se vbrizgavajo, poleg tega pa še redno uživanje opiatov, kokaina in amfetamina. Ekstazi in konoplja nista v tej skupini. V Sloveniji tudi ni resnih splošnih raziskav o tem, koliko Slovencev se zaradi vbrizgavanja drog okuži z virusom HIV ali jih zboli za aidsom; na podlagi podatkov iz registra smrtnih primerov, forenzičnih raziskav in registrov o zdravljenju odvisnikov pa je mogoče sklepati, da je leta 2005 zaradi drog v Sloveniji umrlo 44 ljudi, leta 2004 pa 40, večinoma zaradi heroina.
"Slovenija leži na balkanski poti, ki je glavna pot za tihotapljenje nezakonitih drog iz jugovzhoda Evrope v srednjo in zahodno Evropo. Poleg tega v državi delujejo kriminalne skupine, vpletene v trgovino z drogami, predvsem v tihotapljenje konoplje iz Albanije v Srednjo Evropo, in kokaina iz Sredozemlja v Srednjo Evropo," piše v poročilu Evropske agencije za droge. Po količini zaseženih nezakonitih drog v Sloveniji je na prvem mestu konoplja, saj se proizvaja tudi pri nas, ugotavlja agencija. Najbolj razširjena sintetična droga pa je ekstazi. V zadnjih treh letih je mogoče opaziti, da ekstazi uživa vse več Slovencev, saj je bilo leta 2004 zaseženih 874 tablet, leta 2005 že 1309 in leta 2006 celo 2950. Poleg Slovenije je Luksemburg edina država v Evropski uniji, ki še nima splošne raziskave o uporabi drog med svojimi prebivalci.
Evropska agencija za droge ugotavlja, da se v EU, pa tudi na Hrvaškem, Norveškem in v Turčiji ter v Belorusiji, Gruziji, Ukrajini in Moldaviji, povečuje uporaba kokaina, medtem ko glede uživanja amfetaminov in ekstazija v primerjavi s preteklimi leti ni zaznati sprememb. Agencija je tudi ugotovila, da je v zadnjem letu kokain poskusilo 3,5 milijona Evropejcev, starih med 15 in 34 let, med državami, kjer je uporaba najbolj razširjena, pa agencija navaja Dansko, Španijo, Irsko, Italijo in Veliko Britanijo. Sicer pa je kokain vsaj enkrat v življenju poskusilo 12 milijonov Evropejcev, starih od 15 do 64 let.
KOMENTARJI (173)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.