Po strelskih obračunih na šolah so znane predvsem Združene države Amerike, kjer je zaradi lahkega dostopa do orožja slednje zelo razširjeno. Današnji srhljivi dogodki na Finskem pa to misel ovržejo. Finska po orožju ne zaostaja veliko za ZDA, saj je tretja država na svetu po številu orožja na posameznika (za Jemnom in ZDA), kljub temu pa so bili doslej nasilni incidenti redki. Od leta 1999 so bili v šolah na Finskem štirje napadi z noži, smrtnih žrtev pa doslej ni bilo. Zadnji večji napad je državo pretresel leta 2002, ko jih je v bombnem napadu v nakupovalnem centru umrlo sedem. Mlad moški je poleg sebe ubil šest ljudi. Potem pa se je zgodilo leto 2007 in današnji dan....
Zbrali smo le najodmevnejša streljanja na šolah in univerzah od leta 1999, ko je Amerika zaradi tega prvič obnemela:
20. aprila leta 1999 se je na srednji šoli Columbine v zvezni državi Colorado zgodil zgodovinski masaker, v katerem sta dva učenca — Eric Harris in Dylan Klebold — ustrelila 12 sošolcev in učitelja, ranila 24 učencev, nato pa sodila še sebi. Ta dogodek je zaznamoval ameriško zgodovino in sprožil polemike o zakonih glede nošenja orožja, pa tudi vedno aktualno vprašanje – ali filmsko nasilje rodi realnega. Prav filmu Rojena morilca (Oliver Stone, 1994) na primer očitajo, da je delno kriv za omenjeni pokol, povzročil pa naj bi še več kot deset umorov, ki naj bi bili kopirani po njegovih predlogah.
5. marca leta 2001 je Charles Andrew Williams, dijak prvega letnika kalifornijske srednje šole v predmestju San Diega, ubil dva dijaka, ranil pa jih je trinajst. 15-letnik naj bi bil pogosta žrtev zmerjanja in zlorab s strani večjih in močnejših sošolcev, kar je bil najverjetneje motiv za pokol. Na sošolce je streljal povsem naključno, dogodek pa naj bi celo napovedoval in k okrutnemu dejanju skušal privabiti najmanj dva prijatelja.
16. januarja leta 2002 je nigerijski študent prava Peter Odighizuwa na ameriški pravni šoli v Grundyju v zvezni državi Virginija v njuni pisarni ubil dekana in profesorja, nato pa ubil še študentko in ranil tri študente. Za tem so ga drugi študenti obvladali in mu odvzeli orožje. 42-letnik naj bi imel težave pri študiju in slabe ocene, zaradi česar je bil suspendiran. Obupan se ni želel vrniti v domovino brez diplome.
26. aprila leta 2002 je v streljanju na gimnaziji v vzhodnonemškem mestu Erfurt umrlo 18 oseb. Napadalec, sicer 19-letni nekdanji dijak omenjene gimnazije, je ubil devet učiteljev, tri učiteljice, namestnico ravnatelja, tajnico, dve dijakinji in policista, več oseb pa je ranil. Oborožen s puško in pištolo je vdrl v učilnico, medtem ko je 180 dijakov opravljalo maturitetne izpite, in začel streljati, nato pa je sodil še sebi. Krvav incident je pretresel celotno Nemčijo.
28. septembra leta 2004 je 15-letni srednješolec v argentinskem mestu Carmen de Patagones, ki se nahaja približno 1000 kilometrov južneje od Buenos Airesa, v razredu ustrelil štiri sošolce, šest pa jih je ranil. Preprosto je stopil v razred in začel streljati. Trije najstniki so umrli na kraju dogodka, eden pa v bolnišnici, kamor so pripeljali tudi šest ranjenih.
22. marca leta 2005 je izredni študent Robert S. Flores na univerzi v Tucsonu v ameriški zvezni državi Arizona ustrelil tri profesorice, nato pa je naredil samomor. 41-letnik je zamudil na izpit, zato ga je ena od profesoric opozorila, da izpita ne more več opravljati. Študent je nato pobesnel in nekajkrat ustrelil v obe profesorici. Po begu ostalih študentov iz učilnice se je ustrelil.
14. septembra leta 2006 je moški na visoki šoli Dawson v Montrealu streljal na študente — pri tem je eno osebo ubil, 20 pa ranil. Streljanje je trajalo pol ure, napadalec pa naj bi bil oborožen s tremi vrstami orožja. Ubili so ga policisti. Moški je po navedbah očividcev na začetku streljal naključno, brez iskanja določenih tarč.
16. aprila leta 2007 je 23-letni študent iz Južne Koreje Čo Seung Hui na ameriški univerzi Virginia Tech ustrelil 32 vrstnikov, predavateljev in zaposlenih na univerzi, nato pa sodil še sebi. Morilec je vstopil v enega od študentskih domov in tam ustrelil dva študenta. Prebivalci naselja so več kot dve uri po prvem streljanju prejeli le skopo elektronsko sporočilo o streljanju in priporočilo, naj bodo previdni. Ker niso storili ničesar, je po dveh urah neovirano spet udaril in v predavalnicah in na hodnikih ene od fakultet ubil 30 ljudi, potem pa v eni od predavalnic naredil samomor, tako da se je ustrelil v obraz.
Finska obnemela že drugič
9. novembra leta 2007 je do streljanja prišlo na finski srednji šoli Jokela. 18-letni Pekka-Eric Auvinen je ustrelil devet ljudi, nekaj pa jih je ranil. Med poukom je s pištolo hodil po šolskih hodnikih, trkal na vrata in streljal na sošolce in učitelje, pokol pa naj bi napovedal na spletni strani YouTube. Video z naslovom Jokela High School Massacre – 11/7/2007 (Masaker v srednji šoli Jokela – 11/7/2007) prikazuje fotografijo šole, nato pa moški, ki s pištolo meri v kamero, po posnetku razlije rdečo barvo. Vnesel ga je uporabnik, imenovan Sturmgeist89, kar v nemškem jeziku pomeni nevihtni duh. Po grozovitem zločinu se je strelec, ki se je, kot je dejal, pripravljen boriti in umreti za svoja načela, ustrelil v glavo in kasneje umrl med prevozom v bolnišnico.
Danes pa je v streljanju na ekonomski univerzi Seinäjoki v finskem mestu Kauhajoki umrlo najmanj deset študentov, več pa je lažje ranjenih. Napadalec naj bi bil 20-letni študent, ki se je na koncu ustrelil sam. V kritičnem stanju so ga prepeljali v bližnjo bolnišnico, kjer je nekaj časa ležal v komi, nato pa je umrl.
Grozljive statistike in še bolj grozljiva dejstva pričajo o tem, da je tovrstnega nasilja vse več. Različni so motivi in načini, rezultat pa je povsod enak — neizmerna žalost. Kakorkoli že, ob vsem tem se postavlja vprašanje, kdo, če sploh, lahko to ustavi?
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.