Požar na komenskem Krasu, med naseljema Komen in Branik, je pod nadzorom, vnovičen vžig pa se ponoči na srečo ni zgodil, je za 24ur.com povedal vodja intervencije Marko Adamič.
"Čeprav smo se bali, da bi burja požar ponoči znova razpihala, nam je dež na srečo to prihranil," je dejal Adamič in dodal, da padavin sicer ni bila obilica – na območju požarišča jih je padlo od 15 do 20 litrov na kvadratni meter, a jih je bilo kljub temu dovolj, da so pogasile manjša žarišča v notranjosti.
Ponoči je nad požariščem še bdelo 90 gasilcev, zjutraj pa so po navedbah Adamiča opravili dva obhoda in po njihovi oceni nevarnosti za vnovični vžig ni več. "Požar je popolnoma pod nadzorom, požarišče je mirno," je še pojasnil vodja intervencije.
Požarna straža ostaja do večera
Na teren je zjutraj sicer prispelo še 30 gasilcev, ki se v Sežani izobražujejo za gašenje požarov v naravi. Ti bodo ob pomoči desetih domačih gasilcev iz PGD Komen do večera spremljali dogajanje na požarišču.
"Sprva smo predvidevali, da se nam bo pridružilo še 80 gasilcev iz notranjske regije, a smo glede na trenutno stanje ocenili, da to ne bo potrebno," je dejal Adamič.

Požar najverjetneje zanetil požigalec
"Vse kaže, da gre za požig," je o vzroku požara še dejal vodja intervencije. Po njegovih navedbah je požar sicer izbruhnil pod daljnovodom, nikakor pa zaradi daljnovoda. "Domači gasilci dobro poznamo ta teren in podobni požari se tukaj pojavljajo že nekaj let," še izpostavlja sogovornik.
Po navedbah gasilcev Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Komen so goreli gozd, grmičevje in trava na površini približno 120 hektarjev, intervencija pa je bila zaradi neprehodnega terena izjemno težka.
Ogenj se je hitro širil, zgorela sta traktor in lesena baraka, ogrožene so bile tudi vasi, a jih je gasilcem uspelo obvarovati.
S požarom, ki je izbruhnil včeraj okoli 12. ure, se je borilo kar 250 gasilcev s 65 vozili, pomagala sta tudi dva helikopterja in letalo PC-6 Slovenske vojske.
Velika požarna ogroženost naravnega okolja v nekaterih občinah ne velja več
Uprava RS za zaščito in reševanje je sporočila, da velika požarna ogroženost naravnega okolja, ki so jo razglasili v soboto na območju občin Kanal, Brda, Šempeter – Vrtojba, Ilirska Bistrica, Pivka in Postojna, ne velja več. Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta tam prenehala izvajati poostren nadzor.
Velika požarna ogroženost naravnega okolja pa še zmeraj ostaja v veljavi v občinah Koper, Ankaran, Izola, Piran, Sežana, Divača, Hrpelje – Kozina, Komen, Vipava, Ajdovščina, Nova Gorica, Miren – Kostanjevica in Renče – Vogrsko.
V teh občinah je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, kuriti kresove, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, zunaj pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar, ter izvajati ognjemete. Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta v času razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja v teh občinah še naprej izvajala poostren nadzor.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.