Obtoženi je prejšnji teden na predobravnavnem naroku priznal, da je na temnem spletu skušal kupiti pištolo in puško, kar mu očita tožilstvo, ni pa priznal krivde. Kot so ob njegovem prijetju aprila letos povedali na Policijski upravi Kranj, je 20-letnik zaradi maščevanja njemu poznanim osebam načrtoval množične poboje z orožjem v gorenjskih javnih ustanovah.
Tožilstvo mu očita kaznivo dejanje poskusa nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksplozivom. Obtoženi naj bi skušal iz ZDA v Slovenijo po pošti pridobiti polavtomatsko pištolo znamke Glock, avtomatsko strelno orožje znamke Remington in strelivo. Orožje je naročil na temnem spletu in zanj plačal okoli 58.000 evrov. Orožje, ki je bilo skrito in zapakirano v mikrovalovni pečici, so prestregli varnostni organi v ZDA.

Obtoženi je na predobravnavnem naroku prejšnji teden priznal vse očitke iz obtožnice
Priznal je, da je naročil orožje in to, kako ga je naročil, ni pa priznal krivde. To je namreč povezano z vprašanjem prištevnosti. Kot je povedal zagovornik Janez Koščak, je v vsakem kazenskem postopku treba ugotoviti, ali je bil obtoženec sposoben razumeti pomen svojega ravnanja in ga tudi obvladati.
V odgovoru na vprašanje, ali se obtoženi v svoji obrambi sklicuje na neprištevnost, je Koščak izpostavil, da je njegov klient v zaslišanju samo povedal svoje občutke – kaj vse ga je pripeljalo do tega, da je poskusil naročiti orožje. Na podlagi tega pa se je sodišče odločilo, da se bo pripor izvajal v psihiatrični kliniki in ne v zaporu.
"Nujno je, da se vprašanje prištevnosti razčisti, preden sodišče odloči, ali je kriv ali ne. Če je kriv, pride v poštev kazenska sankcija, ki je v tem primeru zagrožena v višini od šestih mesecev do petih let zapora. Če pa se ugotovi, da ni kriv, potem ne pride v poštev izrek zaporne kazni, ampak kvečjemu varnostni ukrep zdravljenja," je pojasnil zagovornik.
Sodnica je zaradi interesov varstva osebnega življenja obtoženca javnost z obravnave izključila
Zato so na sodišču danes zaslišali sodnega izvedenca Mateja Kravosa, ki ga je zaradi okoliščin postavilo sodišče. Zaslišanje izvedenca je potekalo za zaprtimi vrati. Sodnica Andrijana Ahačič je na predlog zagovornika in ob podpori tožilstva zaradi interesov varstva osebnega življenja obtoženca javnost izključila. Beseda je namreč tekla o obtoženčevi osebnosti, njegovem trenutnem stanju in stanju v času domnevnega dejanja.
Kako je obtoženčevo prištevnost presodil psihiater, ni znano. Sodni izvedenec, obramba in tožilstvo namreč o tem niso želeli govoriti. Obtoženega, ki se zdravi v mariborskem kliničnem centru, pa na današnjem zaslišanju ni bilo – s sodiščem je bil povezan po videokonferenci. Višja državna tožilka Marija Marinka Jeraj je povedala, da je izvedenec danes dodatno pojasnil mnenje, ki ga je izdelal.
V nadaljevanju postopka se bo odločila, ali bo glede na prištevnost oziroma neprištevnost obtoženca spremenila obtožni akt. Tožilec namreč zoper obtoženca običajno vloži obtožnico, če gre za neprištevnost, pa se obtožnica spremeni v predlog za izrek varnostnega ukrepa. Več bo morda znano v četrtek, ko naj bi stekla glavna obravnava.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.