Na prijavni točki Spletno oko so lani prejeli 185 prijav posnetkov spolnih zlorab otrok. A ker je bilo vseh 38 posnetkov, ki so jih predali naprej, s tujih strežnikov, so prijave posredovali tujim varnostim organom.
O zlorabi otrok na internetu bodo spregovorili tudi v sredo na posvetu, ki ga prirejajo ob 10. obletnici delovanja prijavne točke Spletno oko. Na njem bo sodelovala tudi Katarzyna Staciwa iz Europola, ki bo predstavila fenomen spletnega spolnega izsiljevanja otrok in aktivnosti na tem področju. S tem povezano temo sekstinga med mladostniki in pogosto neuspešne ukrepe na tem področju bo analiziral Andy Phippen iz Univerze Plymouth.
Pri Spletnem očesu sicer opažajo, da je število prejetih prijav posnetkov spolnih zlorab otrok v upadu, pa vendar so lani prevladovali posnetki, ki prikazujejo hujše oblike spolne zlorabe otrok. Na posnetkih so vse mlajši otroci, večinoma stari do 10 let.
"V letu 2016 tako kot v zadnjih dveh letih prevladujejo posnetki, na katerih so deklice. Hkrati opažamo porast deleža posnetkov, na katerih sta prisotna oba spola - tako deklice kot dečki. Tipična žrtev je tako deklica, stara od sedem do deset let, na posnetku, ki jo prikazuje v erotičnih položajih," pravijo na Spletnem očesu.
Dobra novica za Slovenijo je bila lani ta, da niso dobili prijave nobenega posnetka spolne zlorabe otroka, ki bi se nahajal na slovenskih strežnikih. V Evropi so sicer na prvem mestu po gostovanju posnetkov spolnih zlorab otrok na Nizozemskem, v svetovnem merilu pa ZDA.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.