Brazilska vojska je do sedaj odkrila 41 žrtev nesreče letala družbe Air France, ki je pred desetimi dnevi strmoglavilo z 228 potniki na svoji poti iz Brazilije v Francijo.
Brazilski strokovnjaki so že v torek opravili identifikacije prvih najdenih žrtev na podlagi zunanjih znakov, analizo DNK pa bodo opravili v laboratoriju v mestu Recife. Posmrtne ostanke 16 potnikov so že prepeljali tja.
Vojaška letala so razširila področje preiskovanja, saj so morski tokovi lahko trupla odnesli daleč od mesta strmoglavljenja. Brazilcem so na pomoč pri iskanju priskočili Francozi, ki so sicer zadolženi za preiskavo vzrokov nesreče.
Prav z neke francoske ladje naj bi opazili še več trupel ponesrečencev, česar pa brazilska vojska ni mogla potrditi. Iskali jih bodo še do 15. junija, so sporočili, a dodali, da bo na to vplivalo tudi vreme, moč tokov in razburkanost morja. Zadnje umrle so iz oceana potegnili v torek.
Sorodniki potnice vložili civilno tožbo
Svojci potnikov z nesrečnega leta 447 so vse bolj prepričani, da tako preiskovalci kot tudi vodstvo Air Francea pred njimi skriva pomembne informacije. Družina ene od francoskih potnic se je zato odločila in na sodišče v Parizu vložila civilno tožbo, poroča Le Monde. To pomeni, da jim bodo odslej morali dovoliti vpogled v vse ugotovitve preiskave. Sorodniki še dveh žrtev so pred dnevi sicer vložili prijavo suma nenamernega uboja, niso pa šli dlje.
Iskanje črnih skrinjic
V torek je se iskanju črnih skrinjic pridružila tudi francoska podmornica Emeraude. Črni skrinjici, ki okoli 30 dni oddajata poseben signal, bi bili lahko ujeti 6000 metrov pod gladino morja.
Če bo Emeraude skrinjici, ki bi utegnili razjasniti tančico skrivnosti okoli nesreče airbusa 330, uspelo najti, jih bo mini podmornica Nautile, ki je odigrala ključno vlogo pri iskanju razbitin Titanica, pobrala z oceanskega dna. Naloga je sicer težka, še posebej zaradi negotovosti glede točnega mesta nesreče in neravnega oceanskega dna na območju.
Kaj je vzrok tragedije?
V primeru, da podmornice in vojaška letala ne bi našli črnih skrinjic, bo vzrok nesreče ostal nepojasnjen. Po eni izmed razlag naj bi bili vzrok nesreče majhni senzorji hitrosti, nameščeni na nosu letala. Na njih naj bi se nabral led, zato naj bi piloti prejemali napačne podatke. Če gre letalo prepočasi, lahko strmoglavi, če gre prehitro, pa obstaja možnost, da razpade v zraku.
Pri udarcu ob trčenju v morje bi se po mnenju preiskovalcev letalo razletelo na manjše kose. Spet drugi opozarjajo, da na letalskih kosih ni znakov eksplozije ali požara. Da so omenjeni senzorji hitrosti zelo verjetno privedli do tragedije, menijo tudi pri Airbusu, kjer so letalskim družbam že poslali okrožnice v zvezi s tem. Evropski in ameriški uradi za letalsko varnost naj bi zato zahtevali njihovo takojšnjo menjavo.
Terorističen napad?
V torek so mediji po svetu poročali, da naj bi na letalu bila tudi dva domnevna terorista, islamska skrajneža. Po današnjem pregledu seznama potnikov pa so na francoskem notranjem ministrstvu ugotovili le, da sta imela podobni imeni.
Navkljub preiskavi pa so se pojavili resni dvomi o varnosti na letališču v Riu de Janeiru, saj domnevna terorista pred vkrcanjem na letalo ni nihče pregledal. Po terorističnem napadu 11. septembra 2001 v ZDA so na vseh mednarodnih letališčih poostrili nadzor.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.