Sektor kriminalistične policije PU Maribor v okviru predkazenskega postopka danes izvaja zaključne aktivnosti v povezavi s preiskavo sumov kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete. V zaključnih operativnih aktivnostih sodeluje več kot 100 kriminalistov s policijskih uprav Maribor, Ljubljana, Celje, Novo mesto, Murska Sobota, Kranj in Nova Gorica.
Kot je pojasnil Beno Meglič, vodja sektorja kriminalistične policije na PU Maribor, je predkazenski postopek, ki ga usmerja Okrožno državno tožilstvo v Mariboru, usmerjen v smer utemeljitve sumov kaznivih dejanj zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic po 257. členu Kazenskega zakonika, jemanja podkupnine po 261. členu KZ in dajanja podkupnine po 262. členu KZ.
Na podlagi sodnih odredb so kriminalisti danes na širšem območju Republike Slovenije opravljali hišne preiskave poslovnih in stanovanjskih prostorov ter osebnih in tovornih vozil. Iskali so poslovno dokumentacijo in druge materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v kazenskem postopku.
Dva zdravnika osumljena, da sta zlorabila svoj položaj
"Predkazenski postopek poteka zoper dva zdravnika, ki sta zlorabila svoj uradni položaj s tem, da sta kršila več predpisov s področja medicine, dela, prometa in športa in neupravičeno izdajala zdravniška spričevala, ki jih organizacije in posamezna podjetja potrebujejo za svoje zaposlene kot pogoj za opravljanje dela, ali jih posamezni člani potrebujejo za dokazilo zdravstvene usposobljenosti za opravljanje dela ali dejavnosti, na primer športne dejavnosti. Predkazenski postopek je zato seveda usmerjen tudi zoper odgovorne osebe teh podjetij in organizacij, torej tistih, ki so si za svoje člane ali zaposlene na takšen način pridobili ta zdravniška spričevala," je dejal Meglič.
S preiskavo je bilo ugotovljeno, da je eden od osumljenih zdravnikov v času epidemije covida-19 neupravičeno in za denarno nagrado izdajal potrdila o prebolelosti covida-19, čeprav je vedel, da te osebe covida niso prebolele. Izdajal je tudi potrdila o HAGT- in PCR-testih.
Zaslužila sta najmanj milijon evrov
V daljšem časovnem obdobju (gre za več let) sta zdravnika tako izdala več kot 10.000 zdravniških spričeval in približno 100 HAGT- in PCR-testov, s tem pa sta si skupaj pridobila najmanj milijon evrov protipravne premoženjske koristi.
Oba zdravnika pridržana
Kriminalisti so v preiskavi uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe, s katerimi so ugotovili načine izvrševanja kaznivih dejanj, z današnjimi aktivnostmi pa še dodatno iščejo dokaze o korupcijskih kaznivih dejanjih.
Obema osumljenima so odvzeli prostost in sta v policijskem pridržanju. Po vseh zbranih obvestilih ju bodo s kazensko ovadbo privedli k preiskovalnemu sodniku.
Policija zaradi interesa preiskave in varstva osebnih podatkov več informacij o njiju ni podala. Tako ni znano, od kod zdravnika prihajata, niti, ali sta delala v katerem od javnih zavodov ali kot zasebnika ter ali sta delala skupaj. Je pa Meglič potrdil, da so se ljudje z različnih koncev Slovenije vozili k omenjenima zdravnikoma po potrdila.
Zaradi lažnega potrdila ob službo policist?
Po neuradnih informacijah časnika Večer gre za zdravstveni zavod v okolici Maribora. Policisti pa naj bi med preiskavo naleteli tudi na svojega kolega, ki naj bi si prav tako pridobil lažno covidno potrdilo in naj bi zaradi tega že ostal brez službe, poročata tako Večer kot portal N1. Na uradne odgovore Policije še čakamo.
Je pa generalni direktor Policije Anton Olaj pohvalil ekipo mariborske kriminalistične policije za uspešno odkritje storilcev in zavarovanje dokazil korupcijskih kaznivih dejanj, pa tudi mariborsko tožilstvo za učinkovito usmerjanje dela Policije na tem primeru.
KOMENTARJI (853)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.