Kot pojasnjujejo na Policijski upravi (PU) Maribor, gre za ponaredke nove serije bankovcev v vrednosti 50 evrov, te pa so neznani storilci v obtok spravili na območju Maribora in Ptuja z okolico – predvsem na javnih prireditvah, kjer je to lažje zaradi velikega števila obiskovalcev in slabših delovnih pogojev, kot je neustrezna oprema za preverjanje njihove pristnosti.
"Glede na dosedanje izkušnje gre za storilce, ki s svojim videzom in obnašanjem običajno ne izstopajo od večine drugih obiskovalcev in tako ne vzbujajo pozornosti organizatorjev prireditev oz. zaposlenih. Neznani storilci navadno opravijo nakup cenejšega blaga, ki ga plačajo s ponarejenim bankovcem za 50 evrov, saj jim je v interesu, da dobijo vrnjeno čim večji preostanek denarja," opozarjajo na PU Maribor.
Kaj storiti, če imate bankovec, za katerega sumite, da je ponarejen?
Mariborski policisti pojasnjujejo, da je ponarejene in sumljive bankovce treba izročiti policiji. "V primeru, da ste sprejeli bankovec, za katerega sumite, da je ponarejen, tega zadržite, o tem pa takoj obvestite policijo na telefonsko številko 113."
Dodajajo, da se s stranko, ki je prinesla ponarejen bankovec, ne prepirajte, ampak si poskušajte zapomniti njen izgled. Le odide z avtomobilom, si zapišite registrsko številko vozila oz. model, pri čemer pa ne ogrožajte svoje varnosti.
Tudi če ste prejeli bankovec, ki se vam zdi zgolj sumljiv, o tem prav tako obvestite policijo. "Skušajte si zapomniti kdaj, kje in od koga ste prejeli bankovec. Te informacije so pogosto zelo koristne pri iskanju storilcev teh kaznivih dejanj," še dodajajo na PU Maribor. V kolikor se bo kasneje ob analizi denarja izkazalo, da je bil bankovec pristen, bo lastnik bankovca prejel vrnjeno njegovo protivrednost.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.