V ponedeljek nekaj po 9. uri so bili policisti na Operativno komunikacijskem centru PU Novo mesto obveščeni, da je neznanec na prehodu za pešce v križišču Kandijske ceste z uporabo sile oškodovanki z rame iztrgal in odtujil torbico ter pobegnil. Izsledili in prijeli so 27-letnega osumljenca, ki ga bodo zaradi kaznivega dejanja drzne tatvine ovadili na pristojno tožilstvo.

Okoli 18.30 pa so se na dvorišče stanovanjske hiše na območju Trebnjega pripeljali štirje neznanci. Dva od njih sta v sadovnjaku ob hiši s pogovorom zamotila oškodovanko, medtem pa sta druga dva vstopila v hišo, preiskala prostore in odtujila gotovino.
Z upoštevanjem priporočil si pomagajte sami
Dolenjski in belokranjski policisti obravnavajo vse več primerov tatvin, vlomov in ropov, ko so oškodovani starejši občani, predvsem v osamljenih hišah na podeželju. "Taki storilci že na vratih želijo pridobiti zaupanje in usmiljenje žrtve, njihov prvi cilj pa je, da žrtev okradejo ali drugače ogoljufajo. Storilci svoje žrtve oziroma kraje, kjer bodo izvršili kaznivo dejanje, pogosto izberejo vnaprej in objekte skrbno opazujejo. Žrtve so pogosto ženske in starejše osebe, ki živijo same in se niso sposobne braniti," so sporočili s PU Novo mesto.
Zato občanom pomagajo z naslednjimi napotki:
– doma ne hranite večjih vsot gotovine,
– ključev ne puščajte na t. i. "skritih mestih",
– bančne kartice vedno hranite ločeno od kode PIN,
– po možnosti pred odpiranjem vrat poglejte skozi okno, kdo je "obiskovalec",
– ne nasedajte pretirani prijaznosti, zvijačam, opravičilom ter izgovorom neznanih "obiskovalcev",
– če se predstavljajo kot uradne osebe, zahtevajte ustrezen identifikacijski dokument in pojasnilo o namenu njihovega prihoda,
– dogovorite se za kasnejši obisk, do takrat pa si zagotovite navzočnost vsaj še ene zanesljive osebe,
– ponudite se, da boste sami telefonirali in poklicali pomoč, če to želi "obiskovalec",
– vsiljivim osebam, ki hitro lahko postanejo nesramne ali celo nasilne, se odločno uprite, glasno govorite, da pritegnete pozornost sosedov, in po potrebi pokličite na pomoč.
Če vas oropajo, ne reagirajte pretirano pogumno in se z roparjem ne spuščajte v fizično obračunavanje, še posebej, če je fizično močnejši ali če jih je več. Raje si zapomnite čim več njegovih osebnih značilnosti (npr. barva las, poteze obraza, način hoje, posebna znamenja na telesu, smer pobega, vozilo, s katerim se je odpeljal ...). Opazujte, kje se je storilec gibal in kaj je prijemal.
Takoj po dejanju pokličite policijo in do prihoda policistov pustite kraj nedotaknjen, da se bodo ohranile sledi, ki so pomembne za odkritje in dokazovanje kaznivega dejanja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.