
Z današnjim dnem se je začel jesenski del preventivne akcije 0,0 šofer – Trezna odločitev, ki je namenjena zmanjšanju škodljive in tvegane rabe alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi v povezavi z varnostjo v prometu. Akcija, ki jo bodo ponovili novembra in decembra, se zaključi v soboto, so sporočili z ministrstva za zdravje.
V preventivni akciji sodelujejo ministrstvo za zdravje, Javna agencija RS za varnost prometa, policija, inšpekcijske službe, strokovne institucije in nevladne organizacije.
Kot so na ministrstvu za zdravje zapisali v sporočilu za javnost, je njen namen preprečevanje udeležbe v prometu pod vplivom alkohola, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi, zmanjšanje števila prometnih nesreč povezanih s tem ter spodbujanje celovitega pristopa k problemu.
Oktobrski del je namenjen predvsem policijski akciji poostrenega nadzora nad vožnjo pod vplivom alkohola, še posebej nad vozniki tovornih vozil in avtobusov, ki bodo prevažali otroke, so zapisali na ministrstvu.
Ker so glede na izkušnje in statistične podatke iz preteklih let glede vožnje pod vplivom alkohola problematični zlasti konci tedna in nočni čas, bo nadzor policije usmerjen predvsem v ta obdobja. Prisotni bodo tudi na območjih lokacij javnih prireditev.
Inšpekcijske službe in policija bodo nadzorovali tudi strežbo alkohola v lokalih, inšpektorat za delo pa bo nadzoroval spoštovanje prepovedi prodaje in ponudbe alkohola med delovnim časom na delovnem mestu.

Pripravljena tudi izobraževanja
Javna agencija za varnost prometa bo v okviru akcije organizirala preventivni dogodek z ozaveščanjem o nevarnosti vožnje pod vplivom alkohola ter pripravila spletno pismo s sporočilom "Ko vozim, ne pijem".
Oktobra bodo poleg tega na osnovnih in srednjih šolah ter drugih izobraževalnih ustanovah potekale preventivne aktivnosti, na prireditvenih prostorih, v gostinskih lokalih, nočnih klubih in bencinskih servisih pa bo s projektom "Čista nula – čista vest" in akcijo Evropska noč brez prometnih nesreč prisoten tudi Zavod Varna pot.
Kot je zapisano v izvedbenem načrtu preventivne akcije, se je število alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč v primerjavi z vsemi povzročitelji prometnih nesreč leta 2011 zmanjšalo za sedem odstotkov. Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč s smrtnim izidom pa se je v letu 2011 glede na leto prej zmanjšal s 30 na 20 odstotkov.
Ob tem je zapisano tudi, da se je glede na leta prej nekoliko zmanjšala tudi povprečna stopnja alkohola v krvi.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.