Policisti PU Ljubljana so v preteklem letu obravnavali 30 kršitev zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih ter zasegli 2736 petard različnih moči. Dve osebi sta se pri uporabi pirotehničnih sredstev poškodovali (poškodba oči in poškodba obraza), v ostalih primerih pa je Policija obravnavala poškodbe poštnih nabiralnikov, košev za smeti, avtomobilov in parkomata.
Na območju celotne države je policija lani zabeležila 104 kršitve, kar je dobrih 20 kršitev več od povprečja zadnjih petih let. Obravnavali so sedem poškodb. V petih primerih so se poškodovali mladoletniki, v dveh pa odrasli osebi. Enemu mladoletniku so zaradi poškodb amputirali dlani, enemu odraslemu pa prste.
Kot so spomnili, je pirotehniko, katere glavni učinek je pok, dovoljeno prodajati le med 19. in 31. decembrom, uporabljati pa od 26. decembra do vključno 1. januarja. Posest in uporaba petard vseh oblik in moči v Sloveniji ni dovoljena. Vsi pirotehnični izdelki, ki so naprodaj pri nas, morajo biti ustrezno označeni in opremljeni z deklaracijo v slovenskem jeziku, da je zagotovljena sledljivost.
"Če se ne morete upreti uporabi pirotehničnih sredstev, jih nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah. Prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajajo po družbenih omrežjih. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni," še opozarja Policija.
Brez roke ostal osem let star otrok
O aktualni temi uporabe pirotehničnih sredstev pa so danes spregovorili tudi na skupni novinarski konferenci UKC Maribor in policijske uprave Maribor.
Andrej Hohnec iz urgentnega centra je dejal, da je prav njihov center kraj, kjer poškodovanci najprej poiščejo pomoč. "Glede na statistiko od 2019 kaže, da je morda teh poškodb manj. 2019 jih je bilo pet, kasneje ena, letos pa se je prvi dan novega leta žal začel s poškodbo pri otroku. Zdaj v predprazničnem času posebnih poškodb na srečo še ne beležimo." "Če že uporabljate pirotehniko, počnite to v skladu z navodili in varno, da ne boste ogrožali sebe in drugih," je poudaril in opozoril, da lahko takšne poškodbe zelo zaznamujejo posameznikovo življenje.
Jerneja Vidmar z oddelka za plastično in rekonstrukcijsko kirurgijo ter opekline pa je poudarila, da je morda zadnja leta teh poškodb manj, a so zelo hude. Pogosto takšne poškodbe zahtevajo amputacije in v začetku leta so obravnavali zelo hudo poškodbo pri le osem let starem otroku. Dečku je pirotehnično sredstvo razneslo v roki in jo tako poškodovalo, da je bila potrebna amputacija v predelu zapestja. Prav tako je imel poškodbo oči, ki na srečo ni pustila trajnih posledic. Ob tem je bil poškodovan tudi njegov brat, ki pa na srečo ni imel hujših poškodb. Poškodovan otrok je še vedno v procesu rehabilitacije, prav tako ta še ne bo kmalu zaključena. "Deček je desničar, poškodovalo mu je desno roko. To vam vse pove o vplivu takšne poškodbe na njegovo življenje," je poudarila Vidmarjeva.
Boris Lukežič s PU Maribor pa je dejal, da žal vsako leto beležijo kršitve uporabe pirotehnike. Lani so zasegli 3300 pirotehničnih sredstev, obravnavali so 24 kršitev, od tega je bilo 10 obravnavanih oseb mladoletnih. Tudi letos so že obravnavali sedem mladoletnikov, ki so jim zasegli okoli 230 kosov pirotehnike.
Policisti svarijo pred izdelki s črnega trga, opozarjajo, da so, če se posameznik temu nikakor ne more odpovedati, lahko za uporabo varna le sredstva s potrebno oznako, kupljena v trgovini in uporabljena v skladu z navodili in zakonodajo. Prav tako opozarjajo na pomembno vlogo staršev pri osveščanju mladih, saj je njihov zgled ključen.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.